POLECAMY

Wkładka domaciczna, czyli spirala

Jak działa spirala. Wady i zalety wkładki domacicznej.
Wkładka domaciczna, czyli spirala
Spirala zawiera w zależności od rodzaju: hormony (uwalniające gestagen) albo miedź. Wkładkę zakłada się raz na kilka lat (w zależności od rodzaju od trzech do siedmiu lat).

Wkładka ywołuje w błonie śluzowej macicy tzw. sterylną reakcję zapalną, co sprawia, że komórka jajowa nie może się w niej zagnieździć. Jest bardzo skuteczna i wygodna: trzeba o niej pamiętać raz na kilka lat. Nie ma wpływu na karmienie piersią. W każdej chwili można ją wyjąć. Nie ma wpływu na libido. Wkładka uwalniająca gestagen zmniejsza albo likwiduje okres. Wkładka zawierająca miedź może, niestety, powodować obfite miesiączki oraz plamienia międzymiesiączkowe. Zwiększa ryzyko ciąży pozamacicznej i stanów zapalnych jajników. Może wypaść. Podczas zakładania jej czasem dochodzi do uszkodzenia macicy (na szczęście zdarza się to bardzo rzadko).

Wskaźnik Pearla dla spirali: wkładka niehormonalna: 0,2–1,5; hormonalna: 0–0,6.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/4 lata temu
Witajcie planuje założyć wkładkę niehormonalna tylko mam obawy. 4 miesiące temu urodziłam córeczkę i chciałbym się jakoś zabezpieczyć. boje się ze po niej przytyje. To jest bezpieczne? Mam zamiar odstawić moja córkę od piersi gdzieś za 3 miesiące, jaką wkładkę założyć z hormonem czy bez? Pomozcie
/5 lat temu
mam spiralę 3 miesiące i trochę przytyłam czy to normalne ania
/9 lat temu
Ja mam już czwatrą wkładkę i jestem bardzo zadowolona. (gg:6240418)
POKAŻ KOMENTARZE (4)