Metody antykoncepcji fot. Fotolia

Przegląd 6 metod antykoncepcji - sprawdź na czym polegają

Seks nie będzie udany, jeśli cały czas będziesz obawiać się niepożądanej ciąży. Aby mieć spokojną głowę, warto postawić na jeden z zaprezentowanych przez nas sposobów.
Agnieszka Czechowska / 31.07.2015 12:57
Metody antykoncepcji fot. Fotolia

Chęć kontroli płodności towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. W tym temacie ludzka kreatywność nie znała granic. Nasi przodkowie przypisywali magiczną moc antykoncepcyjną m.in. nasionkom dzikiej marchwi oraz wywarom z bezpłodnych zwierząt (należało je spożyć po stosunku). W roli prezerwatyw pojawiały się jelita baranie oraz woreczki lniane nasączone roztworem soli... Dopochwowo zaś używano gąbek maczanych w occie, a nawet... zwierzęcych odchodów. Wszystkie te sposoby nie dość, że nieskuteczne są jeszcze bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Na szczęście nie można tego samego powiedzieć o nowoczesnych metodach antykoncepcyjnych.
Poniżej przedstawiamy niektóre z nich. Sprawdziliśmy, czy nie pojawiły się jakieś nowości na rynku i jaka jest ich skuteczność. 

Tabletki antykoncepcyjne

Są jedną z najlepszych metod zapobiegania ciąży. Ich skuteczność oceniana jest na ok. 99,7 proc.
Te najnowszej generacji bierze się bez przerwy przez 28 dni. Mają one niewielką dawkę hormonów i mało działań ubocznych (zawierają np. składnik, który zapobiega zatrzymywaniu się wody w organizmie). Niestety, mają wiele przeciwwskazań (zakazane m.in. u kobiet, które miały epizody zakrzepowe).

Komputer cyklu

To urządzenia wyznaczające dni płodne i niepłodne oraz owulację. Skuteczność: ok. 99 proc.
Komputery cyklu wykorzystują najważniejszy objaw płodności, jakim są zmiany temperatury zachodzące w naszym organizmie. Ich pomiaru dokonujemy ultradokładnym sensorem, który umieszczamy każdego dnia pod językiem (na ok. 30-40 s). O tym, w jakiej fazie cyklu jesteśmy, dowiadujemy się z wyświetlacza. Jeśli jesteśmy w czasie dni płodnych, konieczne jest zastosowanie np. prezerwatywy.

Prezerwatywy

Najbardziej powszechne są lateksowe, jednak coraz większą popularnością cieszą się też poliuretanowe oraz prezerwatywy z żywicy syntetycznej. Skuteczność: ponad 90 proc.
Prezerwatywy poliuretanowe i z żywicy syntetycznej w przeciwieństwie do lateksowych, nie mają zapachu i dobrze przewodzą ciepło. Nie uczulają, są odporne na działanie środków chemicznych. I co najistotniejsze – są znacznie cieńsze (mają od 0,3 do 0,8 mm). A to oznacza, że są niemal niewyczuwalne w czasie zbliżenia. Nadają się również dla partnerów uczulonych na gumę. I nie odbiegają ceną od zwykłych lateksowych – opakowanie kosztuje ok. 10 zł.

Spirala

Te nowoczesne zawierają hormon, który stopniowo się uwalnia i hamuje owulację. Skuteczność: 99,8 proc. Spirala domaciczna to rozwiązanie dla kobiet, które już rodziły i nie chcą pamiętać o codziennym łykaniu pigułki. Wkładkę zakłada lekarz ginekolog po wcześniejszym wywiadzie i szczegółowym badaniu ginekologicznym, wykluczającym bezwzględne przeciwwskazania. Zakłada się ją w pierwszych 7 dniach cyklu, w przeciwnym razie przez 7 dni od jej umieszczenia należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji. Powrót płodności następuje od razu po usunięciu wkładki (bez względu na długość jej stosowania). Spirala domaciczna uwalniająca hormon zakładana jest zwykle raz na 5 lat.

Zastrzyk

W Polsce dostępny jest taki, który stosuje się raz na ok. 14 tygodni. Skuteczność: 99,9 proc.
Preparat podawany formie zastrzyku działa podobnie jak tabletka antykoncepcyjna: zagęszcza śluz szyjkowy, prowadzi do zmian w błonie śluzowej macicy oraz hamuje jajeczkowanie. Jest bezpieczny nawet dla kobiet, które mają za sobą epizody zakrzepowe. Może powodować zwiększone krwawienia i przyrost wagi.

Plaster

Przykleja się go raz w tygodniu. Zawiera hormony, które wchłaniają się przez skórę do organizmu. Skuteczność: ok. 93 proc. W opakowaniu znajdują się 3 plastry, które stosuje się przzez 3 tygodnie, a potem robi tygodniową przerwę. Optymalnym miejscem na przyklejenie plastra jest skóra pleców, ramiona, podbrzusze lub pośladki. Co istotne, nowoczesne plastry mają system, który uniemożliwia ich przesuwanie się.

Warto przeczytać również: