Nie bój się cytologii

Nie bój się cytologii

Cytologia to jedno z najważniejszych badań jakie powinna wykonywać każda kobieta. Jest proste, szybkie, nieinwazyjne i co najważniejsze - zupełnie bezbolesne. Dlaczego warto robić cytologię? To badanie może Ci uratować życie.
Nie bój się cytologii

Co nam daje cytologia?

Badanie cytologiczne ma na celu wykrywanie raka szyjki macicy oraz patologicznych zmian w jej obrębie, mogących w przyszłości doprowadzić do rozwoju takiego nowotworu. Rak szyjki macicy rozwija się powoli. Wykrycie stanów przedrakowych umożliwia zapobieganie tej strasznej chorobie bez konieczności wykonywania rozległych operacji. Rozpoznanie raka we wczesnym stadium ratuje życie.

Jak wygląda badanie?

Cytologię można wykonać właściwie u każdego ginekologa. Po wprowadzeniu wziernika do pochwy, lekarz specjalną małą szczoteczką pobiera materiał z szyjki macicy (szyjka łączy jamę macicy z pochwą). Komórki nabłonkowe pobiera się z tarczy oraz kanału szyjki, a następnie przenosi się je na szkiełko, które będzie oglądane pod mikroskopem.

Czy cytologia jest bolesna?

Cytologia nie jest bolesna. Może natomiast powodować pewien dyskomfort lub niewielkie pieczenie. Pobieranie materiału trwa niecałą minutę, więc jest to do wytrzymania. Po badaniu można zauważyć niewielkie plamienie na bieliźnie – nie jest to nic niepokojącego. Po prostu podczas badania mogło się uszkodzić małe naczynie. Nerwy przed pierwszą cytologią w życiu są normalne. Kolejne badania stają się codziennością.

Po pobraniu materiału lekarz przesyła szkiełka do laboratorium, gdzie są dokładnie oglądane. Po kilku/kilkunastu dniach otrzymujemy wynik.

Wynik

Obecnie opis badania powinien być sporządzony na podstawie systemu Bethesda. Zawiera informację, czy materiał został pobrany prawidłowo oraz czy obraz cytologiczny jest prawidłowy, odpowiada łagodnym zmianom zapalnym lub jest nieprawidłowy. Przy wyniku nieprawiłowym znajduje się dokładny opis patologicznych komórek. Często dla ułatwienia wynik zawiera również grupy cytologiczne według poprzedniej klasyfikacji (Papanicolaou) od I do V. Prawidłowe grupy to I i II.

Czytaj też: Niepokojące upławy - kiedy do lekarza?

Jakich informacji dostarcza cytologia?

Badanie cytologiczne dostarcza niezwykle istotnych informacji o stanie szyjki macicy. Może sugerować zakażenie ludzkim wirusem brodawczaka (HPV), będące istotnym czynnikiem ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy w przyszłości. Wówczas wskazane są częstsze kontrole cytologiczne.

Wyniki nieprawidłowe (lub stopień IIIa wg Papanicolaou) sugerują obecność stanów przenowotworowych lub raka. Wówczas wykonuje się biopsję. Wynik hstopatologiczny daje pełne rozpoznanie i na jego podstawie określa się dalsze postępowanie (przy niewielkich zmianach może być wyczekujące, ponieważ często cofają się samoistnie).

Niestety w Polsce większość raków szyjki macicy jest rozpoznawana w bardzo zaawansowanym stadium, kiedy właściwie nic nie da się już zrobić.

Wynik prawidłowy oznacza, że ryzyko wystąpienia raka przez kolejne lata jest znikome.

Polecamy: Rak szyjki a cytologia

Kiedy zrobić cytologię?

Pierwszą cytologię należy wykonać w 25 roku życia lub do 3 lat po rozpoczęciu współżycia. W zależności od wyniku kolejne badania powtarza się co 1-3 lata.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/12.08.2012 16:07
Dziewczyny ja polecam Wam bardzo dobrego specjalistę, do ktorego sama bardzo często chodze http://neomed.pl/ Naprawdę jeden z najlepszych lekarzy w Krakowie.
/04.01.2012 11:41
[quote=~agnieszka] Ja sobie nie wyobrazam jakbym miała nie wykonywac takiego badania przynajmniej raz w roku po 40 roku życia.My kobiety musimy tak naprawde o to dbac,to w naszej gestii leży to zeby zgłaszac sie na takie badania do lekarza.Ja mam bardzo dobrego ginekologa www.neomed.pl i w sumie to jest tez podstawa drogie panie zebysmy pilnowały terminów i dzieki temu dbały o swoje zdrowie. [/quote] Zgadzam sie z Wami. Szkoda tylko ze ciągle panuje taka mała świadmość takich badan i tego ze one oprócz tego ze moga byc wykonane podczas rutynowego badania , to nic nie bolą.
/12.12.2011 08:13
To prawda, o cytologii powinna pamiętać każda kobieta, która rozpoczęła współżycie. Może to nas uchronić przed poważnymi chorobami. Moja koleżanka w ostatniej chwili trafiła do ginekologa, okazało się, że ma III grupę wirusa HPV, a IV grupa oznacza już obecność komórek rakowych. Dobrze, że trafiła do świetnego specjalisty, który przepisał jej lekarstwa i dzięki temu teraz jest zdrowa.
POKAŻ KOMENTARZE (1)