Naturalne metody antykoncepcji fot. Fotolia

Naturalne metody antykoncepcji - jak stosować naturalne metody antykoncepcji

Zobacz, jak wyznaczyć dni płodne w cyklu i cieszyć się seksem bez obawy o ryzyko zajścia w ciążę
Marta Wilczkowska / 18.10.2013 16:27
Naturalne metody antykoncepcji fot. Fotolia
Naturalne metody antykoncepcji polegają na unikaniu seksu w dni płodne. Istnieje kilka sposobów na określenie w którym momencie cyklu powinniście ograniczyć współżycie:

Naturalne metody antykoncepcji:

  • Metoda objawowo-termiczna. Codziennie rano przed wstaniem z łóżka mierzysz temperaturę ciała. Ważna jest też obserwacja śluzu pochwowego. Spadek temperatury i zmiana wyglądu śluzu na przejrzysty wskazują na początek dni płodnych.
  • Kalendarzyk. Opiera się na założeniu, że dni płodne przypadają między 9. a 16. dniem cyklu. Tylko dla kobiet o regularnych cyklach.
  • Tester owulacji. Określa poziom hormonu LH (wzrasta 24 godziny przed owulacją). Tester zwilża się moczem – czerwona lampka wskazuje dni płodne. Persona – cena 500 zł.
  • Komputer To urządzenie służy do mierzenia temperatury pod językiem. Dokładność – 99 proc. Cena 1200 zł

Czy warto stosować naturalne metody antykoncepcji?


Tak jak wszystkie sposoby antykoncepcji, naturalne metody zapobiegania ciąży mają swoje plusy i minusy:
  • Zalety. Metody naturalne nie ingerują w organizm. Dla osób wierzących jest też ważne, że są zgodne z doktryną Kościoła katolickiego.
  • Wady. Ich stosowanie wymaga tygodniowej abstynencji. Lekarze zaliczają je do metod niepewnych. Wyjazd czy choroba mogą zafałszować wyniki testu.
Pamiętaj, że nawet niewielkie zmiany w codziennym życiu (np. przeziębienie, stres czy zażywane leki) mogą wpłynąć na przesunięcie się owulacji, a co za tym idzie dni płodnych. Dlatego też naturalne metody antykoncepcji przeznaczone są przede wszystkim dla kobiet o bardzo regularnych cyklach, które stale kontrolują cykl i potrafią trafnie określić początek dni płodnych. Jednak nawet wtedy należy liczyć się z ryzykiem zajścia w ciążę - skuteczność naturalnych metod antykoncepcji wynosi bowiem ok. 66%

Czytaj także:

Na podstawie artykułu Aleksandry Barcikowskiej