Metody ankoncepcji - microchip fot. Fotolia

Metody antykoncepcji - mikrochip

Antykoncepcyjny mikrochip to przełom w medycynie zapowiadany na 2018 rok. Na czym polega działanie nowoczesnej metody zapobiegania ciąży? Przeczytaj!
/ 07.07.2016 14:13
Metody ankoncepcji - microchip fot. Fotolia

Wyróżniamy dziś wiele metod antykoncepcji, niestety te, które gwarantują wysoką skuteczność, nie są korzystne dla naszego zdrowia. Tabletki hormonalne to jedna z najefektywniejszych metod zapobiegania ciąży, ale ich przyjmowanie przez dłuższy czas niesie za sobą ryzyko wystąpienia wielu poważnych schorzeń. Nadciśnienie, choroby nowotworowe, naczyń krwionośnych, wątroby czy serca to tylko niektóre z nich. 

Mikrochip, który w niedługim czasie ma wejść na rynek, to nowoczesna metoda antykoncepcji, która może spowodować, że doustne środki antykoncepcyjne i inne metody zapobiegania ciąży staną się jedynie złym wspomnieniem. Kto jest jej pomysłodawcą? Jak działa? 

Jakie są rodzaje tabletek antykoncepcyjnych?

Kim są twórcy nowoczesnej metody antykoncepcji?

Mikrochip to wynalazek naukowców z Instytutu Technologicznego w Massachusetts (Massachusetts Institute of Technology - MIT) oraz pracowników firmy MicroCHIPS. Pierwsze prace nad opracowaniem nowej metody antykoncepcji rozpoczęły się w 1993 roku. Kierownictwo MicroCHIPS zapowiada wdrożenie nowej technologii w życie w 2018 roku.

Fundacja Billa Gatesa (najbogatszego człowieka na świecie), wspomagająca mieszkańców krajów Trzeciego Świata, zainwestowała w nią ponad 6 mln dolarów.   

Czy hormony mogą działać przez skórę?

Jak działa mikrochip?

Mikrochip jest wszczepiany w pośladek, podbrzusze lub pod ramieniem. Jego zadanie polega na wysyłaniu każdego dnia impulsu elektrycznego do zbiorniczka z lekiem. W konsekwencji dochodzi do uwolnienia 30 mikrogramów lewonorgestrelu - hormonu będącego składową wielu środków antykoncepcyjnych. Ilość hormonu zawartego w mikrochipie wystarcza na 16 lat i co najważniejsze - w każdej chwili można włączyć i wyłączyć implant za pomocą pilota.

Antykoncepcja hormonalna - nowoczesne metody niecodzienne

Mikrochip - druga rewolucja w medycynie

Zdaniem kierownictwa MicroCHIPS opracowanie zdalnego mikroprocesora zawierającego lek to druga rewolucja w medycynie. Pierwszym, spektakularnym przełomem w antykoncepcji było wynalezienie tabletek hormonalnych w 1876 roku.

Obecnie w Stanach Zjednoczonych podskórną antykoncepcję stosuje jedynie 0,5 proc. kobiet, która wystarcza zaledwie na trzy lata. Kobieta, która chce zajść w ciążę, nie może jej po prostu wyłączyć. Antykoncepcja opracowana przez firmę MicroCHIPS to niesamowite osiągnięcie, ponieważ można mieć nad nią pełną kontrolę, co stanowi jej ogromną zaletę. Niestety zwiększenie lub redukcja ilości leku ani samodzielne usunięcie antykoncepcji nie są możliwe. 

Wady i zalety antykoncepcji hormonalnej