Czy tabletka antykoncepcyjna może zawieść? fot. Fotolia

metody antykoncepcji - co obliża skuteczność antykoncepcji

Tabletki antykoncepcyjne prawie w 100 % zabezpieczają przed niechcianą ciążą, jednak niektóre czynniki mogą obniżyć ich skuteczność:
/ 09.11.2012 10:53
Czy tabletka antykoncepcyjna może zawieść? fot. Fotolia
Lekarze podkreślają, że skuteczność tabletki antykoncepcyjnej przy prawidłowym stosowaniu zbliża się do 100 proc. Słyszymy jednak również o „ciążach przy tabletkach”. Jak to możliwe?
Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych daje prawie całkowicie wyklucza ryzyko wpadki. Niektóre czynniki wpływają jednak na obniżenie skuteczności tej metody. Sprawdź, kiedy pigułki mogą Cię zawieść:

Problemy gastryczne

A dokładniej – wymioty i biegunka, czyli kłopoty gastryczne. Sprawiają one, że hormony z pigułki nie mogą się całkowicie wchłonąć i zadziałać jak trzeba. Weź to pod uwagę i w takiej sytuacji dodatkowo się zabezpiecz.

Stosowanie leków

Działanie antykoncepcyjne mogą obniżyć m.in.:
  • Antybiotyki (tetracykliny, penicylina i cefalosporyna). Badania wskazują, że 20 proc. nieplanowanych ciąż to wynik połączenia właśnie antybiotykoterapii z doustną antykoncepcją hormonalną.
  • Pewne grupy leków. Na działanie tabletki wpływają również preparaty przeciwpadaczkowe, przeciwgrzybicze, przeciwgruźlicze, przeciwwirusowe oraz zawierające dziurawiec zwyczajny. Jeśli więc stosujesz jakieś leki, powiedz o tym swojemu ginekologowi. Będziecie musieli zastanowić się nad inną metodą zapobiegania ciąży.

Słaba pamięć

Pigułkę trzeba brać raz dziennie, zawsze o tej samej porze. W niektórych przypadkach wystarczy jeden dwunastogodzinny poślizg, by znacznie obniżył się poziom hormonów we krwi. Dlatego, gdy zdarzy ci się, że zapomnisz o pigułce, weź ją jak najszybciej (nawet jeśli miałabyś wziąć prawie w tym samym czasie dwie) i przez kolejne 7–10 dni dodatkowo zabezpieczajcie się, np. za pomocą prezerwatywy. Jeśli nie wzięłaś dwóch pigułek, koniecznie zgłoś się do lekarza.