Hormony w żelu czy zastrzyk dla mężczyzny? Nowości antykoncepcyjne

Naukowcy dwoją się i troją by umożliwić nam seks, nie skutkujący ciążą. Wszyscy jednak chcemy, by metody jej zapobiegania były dla nas bezpieczne i nie dawały tak licznych działań niepożądanych. Udało się już stworzyć pigułki z mini dawką hormonów, promuje się plastry, implanty i pierścienie antykoncepcyjne.
/ 28.06.2011 07:54

Naukowcy dwoją się i troją by umożliwić nam seks, nie skutkujący ciążą. Wszyscy jednak chcemy, by metody jej zapobiegania były dla nas bezpieczne i nie dawały tak licznych działań niepożądanych. Udało się już stworzyć pigułki z mini dawką hormonów, promuje się plastry, implanty i pierścienie antykoncepcyjne. Mężczyźni nadal nie mają tak wielu opcji zabezpieczania się przed rodzicielstwem. Na ogół ich antykoncepcja ogranicza się do powszechnej prezerwatywy.

Aktualnie w fazie badań znajdują się różne metody hormonalne, wydające się dawać duże nadzieje na otrzymanie skutecznej i potencjalnie bezpiecznej metody zapobiegania ciąży. Ciekawym rozwiązaniem okazuje się antykoncepcja w żelu dla kobiet, jak również zastrzyki z pewnego rodzaju testosteronem, proponowane mężczyznom.

Hormony w żelu
Pod lupę wzięto kolejny już sposób na żeńską antykoncepcję hormonalną. Dla kobiet proponuje się żel nesteron, zawierający syntetyczne odpowiedniki hormonów – progesteronu i estrogenu. Powinno się go wcierać codziennie przez 28 dni, w skórę wybranych partii ciała – tu zaleca się brzuch, uda lub ramiona. Trzeba to wykonywać o stałej porze, np. wieczorem przed położeniem się spać. Hormony wchłaniają się transdermalnie, czyli podobnie do plastrów antykoncepcyjnych. Żel ma jednak tą przewagę nad plastrami, że jest bezbarwny, bezwonny, dobrze się wchłania, nie pozostawia żadnych śladów na ciele i nie brudzi odzieży.
Żel został mile przyjęty do dalszych analiz medycznych, z uwagi na to, że nie wpływa na pojawienie się nieestetycznego trądziku, przetłuszczania skóry, bólów głowy, ociężałości i problemów z przewodem pokarmowym. W dużo mniejszym stopniu obciąża wątrobę i może być stosowany przez kobiety karmiące, gdyż jego składniki nie przenikają do mleka matki.
Ma jednak swoje wady. Żel zawiera hormony, dlatego ich ingerencja w kobiecy organizm może sprzyjać niekorzystnym stanom. Zalicza się do nich wszelkie działania niepożądane, jakie obserwuje się podczas klasycznych antykoncepcji hormonalnych.
Antykoncepcja w żelu, być może okaże się dobrym rozwiązaniem dla kobiet mających cukrzycę, cierpiących z powodu zaburzeń pracy wątroby, nadciśnienia oraz otyłych lub z nadwagą. Nie mogą jej stosować kobiety palące, z chorobą zakrzepowo-zatorową, jak również zmagające się z nowotworami hormonozależnymi, np. rak piersi i rak jajnika.
Nesteron został przebadany na niewielkiej ilości kobiet, więc do końca medycy nie są przekonani o jego bezpieczeństwie i skuteczności. Lek jest w dalszym ciągu badany i szczegółowo analizowany.

Zastrzyk dla mężczyzny
Nowoczesne podejście do antykoncepcji mężczyzn znajduje odzwierciedlenie w stworzeniu preparatu iniekcyjnego, zawierającego pewną odmianę męskiego testosteronu. Skutkiem podaży tego hormonu, ma być obniżenie ilości plemników w nasieniu mężczyzny, czyli wywołanie odwracalnej bezpłodności. Iniekcje z testosteronem wykonywane są raz w miesiącu.
Niestety zastrzyki antykoncepcyjne dla mężczyzn prezentują niepokojące objawy niepożądane. Główne z nich to powiększenie gruczołu krokowego oraz zmiany w biochemii krwi. Jednakże twórca tej metody uważa, że podaż ścisłe określonych dawek testosteronu nie wpływa na proces nowotworzenia w prostacie, a nawet pełni ona funkcję protekcyjną.
Zaletą zastrzyku jest wysoka skuteczność oraz brak wpływu na libido i liczbę odbywanych stosunków seksualnych. Poza tym iniekcje testosteronowe zdjęłyby z kobiet konieczność przyjmowania hormonów, których nieumiejętne stosowanie i brak rzetelnej kontroli laboratoryjnej, może skutkować poważnymi powikłaniami, czasem trwałym kalectwem lub zgonem.
Pamiętajmy, że minie jeszcze mnóstwo czasu, zanim poznamy większość wad i pozytywów tej metody antykoncepcyjnej.

Świat pędzi do przodu. Nie omija również istotnych nauk o człowieku i jego potrzebach. Miejmy nadzieję, że w końcu uda się stworzyć równie skuteczną co i bezpieczną metodę antykoncepcji. Taką która nie obciążałaby ani organizmu kobiety, ani mężczyzny. Czekajmy zatem na dalszy postęp w tej dziedzinie...