Harmonella - niekorzystne skutki antykoncepcja fot. Fotolia

Harmonella - suplement diety przy antykoncepcji hormonalnej

Ich skuteczność i bezpieczeństwo zależą od tego, czy będziesz stosowała się do kilku zasad. Nie znasz ich? Przeczytaj i zapamiętaj.
/ 13.05.2014 13:31
Harmonella - niekorzystne skutki antykoncepcja fot. Fotolia
Każdy lek, jeśli ma być skuteczny i bezpieczny, powinien być możliwie najlepiej dobrany do potrzeb organizmu. Korzyści zawsze muszą przewyższać ewentualne skutki uboczne, które jeśli nie są możliwe do wyeliminowania, powinny zostać zminimalizowane. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku środków, które przyjmujemy przez dłuższy czas i w dużym stopniu wpływają na stan organizmu. I takim środkiem są m.in. pigułki antykoncepcyjne. Dlatego musisz pamiętać, że przyjmowanie tabletek o jednakowej porze to nie jedyna zasada, której należy się trzymać. O czym więc powinnaś pamiętać?

1. Zadbaj o zbilansowaną dietę i witaminy

Jeśli Twój organizm jest osłabiony, czujesz się przemęczona, a dieta oparłaś na fast foodach (do prawidłowo zbilansowanej jej naprawdę daleko), może się okazać, że cierpisz na niedobory minerałów i witamin. W takim wypadku powinnaś je uzupełnić na dwa sposoby – zmieniając dietę oraz stosując preparat, który także podniesie ich podaż. Tak działa m.in. Harmonella®, suplement diety, który pomaga utrzymać naturalną równowagę organizmu. Jej składniki pomagają chronić serce, wątrobę, układ krążenia i utrzymać prawidłową wagę ciała. Mogą korzystnie wpływać na samopoczucie oraz dodawać energii. A co dokładnie znajdziesz w Harmonelli®?
  • oleuropeinę, która chroni lipidy we krwi przed stresem oksydacycjnym,
  • cholinę, przyczyniającą się do prawidłowej czynności wątroby i korzystnie wpływającej na metabolizm lipidów,
  • cynk, pomagający zachować zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci oraz stymulujący układ odpornościowy,
  • witaminę B6, przyczyniającą się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i hormonalnego,
  • witaminę B1, wspierającą prawidłowe funkcjonowanie serca,
  • kwas foliowy, korzystnie wpływający na samopoczucie, niwelujący uczucie zmęczenia i znużenia oraz regulujący poziom homocysteiny,
  • selen, stymulujący układ immunologiczny, chroniący komórki przed stresem oksydacyjnym oraz przyczyniający się do prawidłowego funkcjonowania tarczycy,
  • chrom, zwiększający metabolizm węglowodanów, białek i tłuszczy,
  • witaminę D, pomagającą utrzymać prawidłową budowę kości i zębów oraz zapewniający prawidłową pracę mięśni.
Składniki Harmonella® pokrywają 100% dziennego zapotrzebowania na witaminy niezbędne dla kobiet stosujących doustną antykoncepcję.

2. Rzuć palenie

Czy masz świadomość, że długotrwałe palenie zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy żylnej oraz ostrych incydentów wieńcowych i nagłych zgonów sercowych? Dlatego jeśli masz powyżej 35 lat, nie powinnaś stosować dwuskładnikowych metod antykoncepcyjnych.

3. Ruszaj się!

Niektóre kobiety stosujące pigułki narzekają na przyrost masy ciała. Tymczasem nie tyjesz od tabletek, tylko źle zbilansowanej diety i dlatego, że się nie ruszasz. Co prawda pigułki mogą sprawić, że organizm zacznie zatrzymywać więcej wody, ale nie przybędzie Ci kilogramów od pigułek. Aktywność fizyczna pomoże Ci zachować ładną sylwetkę i dobry nastrój.

4. Pamiętaj o regularnych badaniach

Jeśli ginekolog nie poruszy tego tematu, sama zapytaj go o badania, jakie powinnaś wykonywać regularnie. Zazwyczaj zaleca się wykonanie raz do roku: badań krwi, USG piersi, cytologię, a ponadto regularne pomiary ciśnienia tętniczego (np. raz w tygodniu) oraz samodzielne badanie piersi (np. raz w miesiącu). Ewentualnie raz do roku można również zbadać hormony tarczycy, a przy nasilonym przybywaniu na wadze sprawdzić hormony: estradiol, prolaktynę progesteron FSH.

5. Obserwuj swój organizm

To Ty znasz go najlepiej i to Ty jako pierwsza zauważysz zmiany. Bóle głowy, spadek libido, nudności, ataki agresji – lekarze tego nie zobaczy, jeśli sama mu o tym nie powiesz. Nie bój się więc mówić, pytać, prosić o wytłumaczenie. To Twoje prawo i lekarski obowiązek.

Więcej informacji na www.harmonella.info