Ginekolodzy zachwalają wkładki wewnątrzmaciczne i implanty

W Stanach Zjednoczonych ukazały się niedawno nowe wytyczne dla ginekologów dotyczące najlepszych form antykoncepcji dla kobiet. Według nich nawet nastolatkom powinno się proponować przede wszystkim wkładki wewnątrzmaciczne oraz implanty.
/ 09.11.2012 07:00

W Stanach Zjednoczonych ukazały się niedawno nowe wytyczne dla ginekologów dotyczące najlepszych form antykoncepcji dla kobiet. Według nich nawet nastolatkom powinno się proponować przede wszystkim wkładki wewnątrzmaciczne oraz implanty.

Ginekolodzy zachwalają wkładki wewnątrzmaciczne i implanty

depositphotos.com

Rewolucja antykoncepcyjna?
Dotychczas pierwszy wyborem współżyjących kobiet była zdecydowanie prezerwatywa ( w przypadku nastolatek i seksu okazjonalnego) oraz tabletki hormonalne. Po latach obserwacji okazuje się jednak, że nie są to sposoby najpewniejsze ani najbezpieczniejsze z punktu widzenia zdrowia kobiety.
Według amerykańskich naukowców i lekarzy choć pigułki, kondomy i sterylizacja wciąż są najpowszechniej stosowanymi metodami antykoncepcji (ok. 62 % Amerykanek), nie można pominąć faktu, że te dwa pierwsze sposoby bywają bardzo zawodne w przypadku młodszych kobiet, bo zależą od odpowiedzialności i skrupulatności, która przychodzi dopiero z wiekiem. Szacuje się, że większość z ciąż młodych kobiet jest nieplanowana i wynika właśnie z nieprawidłowego stosowania antykoncepcji. Przerażać może zaś zwłaszcza fakt, że nawet połowa wszystkich ciąż w USA jest dziełem przypadku…

Bez łykania
Tymczasem, zarówno wkładki wewnątrzmaciczne jak i implanty oferują kobietom daleko większe bezpieczeństwo i możliwość odpowiedzialnego wyboru kiedy i z kim chcą mieć dziecko. Przypomnijmy, że wkładki wewnątrzmaciczne to malutkie rozgałęźniki w kształcie litery „T”, które umieszczone przez lekarza w macicy, bądź to za pomocą miedzi bądź małych ilości hormonów (tylko prostageny) uniemożliwiają zajście w ciążę. Wkładkę zakłada się raz na pięć lat i nie wymaga ona żadnych zabiegów dodatkowych ze strony kobiety.
Z kolei implanty wyglądają jak małe pręciki, które wszczepia się pod skórę przedramienia i również za sprawą małych ilości prostagenów zapobiegają one owulacji oraz pogrubiają błonę śluzową macicy utrudniając plemnikom zadanie. Podobnie jak wkładki, implanty sa niezwykle skuteczne w zapobieganiu ciąży i nie podlegają czynnikowi zaniedbania ze strony kobiety.

Bilans na korzyść wkładek
Skąd tak małe zainteresowanie wkładkami i implantami? Tutaj pokutuje niestety głównie niewiedza. Wiele kobiet nie rozważa nawet wspomnianych metod bojąc się kosztów, skutków ubocznych oraz bólu. W Polsce wkładkom wewnątrzmacicznym złą prasę robi tez Kościół twierdząc, że jest to środek wczesnoporonny, co jest niezgodne z prawdą.
Jeśli chodzi o cenę, to owszem, koszt założenia wkładki hormonalnej oscyluje w granicach jednego tysiąca złotych i może wydawać się barierą zaporową. Jeśli jednak przeliczyć tą sumę na miesiące użytkowania okaże się, że pigułki są droższe.

Wziąwszy zaś pod uwagę skutki uboczne stosowania pigułek hormonalnych, które obejmują wszystko od codziennych dyskomfortów i bólów głowy bo zakrzepicę i zagrożenie życia, ryzyko związane z wkładkami jest dość niskie. Teoretycznie istnieje większe zagrożenie infekcjami dróg rodnych, które w praktyce spotyka się jednak rzadko oraz zwiększone ryzyko ciąży pozamacicznej, która również jest zjawiskiem sporadycznym. Dodatkowym bonusem wynikającym ze stosowania „spirali” hormonalnej jest ograniczenie liczby i intensywności miesiączek.

Zarówno wkładki jak i implanty są zupełnie odwracalne i nie stanowią zagrożenia dla późniejszego zajścia w ciążę i oba mogą być noszone przez nastolatki, wbrew temu co się dotychczas mówiło.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (12)
/09.04.2016 15:03
Nie dawno założyłam szpirale jestem zadowolona jest super
/30.06.2013 19:33
mam od czterech lat jestem bardzo zadowolona.Nie polecam Pania ktore maja problemy z wypryskami.
/16.02.2013 16:54
Polecam, stosuję, jestem zadowolona, żadnych problemów zdrowotnych od 4 lat .
POKAŻ KOMENTARZE (9)