Dziewictwo – emocje i anatomia

Dziewictwo – emocje i anatomia

Dziewictwo to stan, w jakim mężczyzna lub kobieta znajdują się przed podjęciem stosunków seksualnych. Kobieta określana jest wówczas mianem dziewicy. Dla mężczyzny, który nie rozpoczął współżycia język potoczny zarezerwował natomiast określenie: „prawiczek”, gdyż nie został on dotychczas „zdeprawowany” przez miłosne igraszki.
/ 28.10.2010 16:22
Dziewictwo – emocje i anatomia

Trochę fizjologii

Z fizjologicznego punktu widzenia kobieta jest dziewicą dopóki jej błona dziewicza (grec. hymen) pozostaje nienaruszona. Błona dziewicza to cienki fałd błony śluzowej, który znajduje się w przedsionku pochwy. Może przyjmować różne kształty: pierścieniowaty, półksiężycowaty, płatkowany, wielootworowy, postrzępiony. W czasie pierwszego stosunku seksualnego, w wyniku penetracji, ulega ona rozerwaniu, co czasem może powodować ból i lekkie krwawienie. Przerwanie błony dziewiczej określane jest jako defloracja.

Warto pamiętać, że błona dziewicza nie tylko jest bardzo rozciągliwa, ale także nie zamyka całkowicie wejścia do pochwy. Znajduje się w niej co najmniej jeden otwór i to właśnie przez niego, u młodych dziewcząt, wypływa krew miesięczna i wszystkie inne wydzieliny z dróg rodnych. Tę właściwość wykorzystują producenci tamponów w rozmiarze „mini” – stosując je Twoja błona dziewicza nie powinna ulec uszkodzeniu.

Nie tylko anatomia

Czasami błona dziewicza zostaje uszkodzona jeszcze przed podjęciem życia płciowego np. na skutek intensywnego uprawiania sportu, używania nieodpowiednich tamponów lub masturbacji. Zdarza się także, że błona dziewicza nie jest w pełni wykształcona lub wręcz wcale nie występuje. Zauważ, dziewictwa nie można sprowadzić tylko do błony dziewiczej. To przecież kwestia emocji, a nie anatomii.

Czytaj też: Czy masturbacja szkodzi?

Religia i medycyna

Błona dziewicza z medycznego punktu widzenia nie ma żadnego znaczenia. Jednakże w wielu kręgach posiadanie jej uchodzi za wartość. W islamie, judaizmie oraz w religii katolickiej dziewictwo powinno się zachować do dnia zawarcia małżeństwa. Oczywiście nie wszyscy wierzący przestrzegają tego zakazu…

„Przywracanie dziewictwa”

Ponieważ dziewictwo nadal często jest utożsamiane z istnieniem błony dziewiczej, chirurdzy plastyczni wykonują czasem zabiegi „przywracania dziewictwa” lub inaczej – odtworzenia błony dziewiczej. Polega on na sfałdowaniu, naciągnięciu i zszyciu śluzówki.

Polecamy: Jak zapobiec zimowej depresji?