Terminy gonią - poznaj daty egzaminów maturalnych.

Czy Twoja metoda antykoncepcyjna jest skuteczna?

Decydując się na jedną z wielu metod antykoncepcyjnych kierujemy się przede wszystkim jej skutecznością. Sprawdź, jak ocenić skuteczność antykoncepcji? Dlaczego często dla tej samej metody podawane są różne wartości?
/ 19.12.2011 11:40
Terminy gonią - poznaj daty egzaminów maturalnych.

Pearl

Raymond Pearl był amerykańskim biologiem i statystykiem, który nie tylko wykazał w 1938 roku zgubny wpływ palenia na zdrowie, ale także – opracował równanie służące do wyliczania skuteczności poszczególnych metod antykoncepcyjnych, a ściślej mówiąc: wskaźnik niepowodzeń danego środka. Wskaźnik Pearla (nazwany tak na cześć autora), przedstawia bowiem ilość niepożądanych ciąż do jakich doszło w wyniku regularnego pożycia seksualnego u stu par stosujących daną metodę antykoncepcji. Dlatego też im mniejszą ma wartość wskaźnik Pearla, tym bardziej skuteczna jest obrana metoda. Przy braku stosowania jakichkolwiek zabezpieczeń wskaźnik Pearla wynosi 80-90, co oznacza, że na 100 par właśnie tyle (czyli 80 do 90) będzie spodziewać się dziecka.

Przeczytaj: Czy wiesz jakie zagrożenie niesie za sobą antykoncepcja hormonalna?

Komu wierzyć?

Choć wskaźnik ten wydaje się prosty, to jednak w wielu źródłach możemy znaleźć różne wartości wskaźnika dla tych samych środków antykoncepcyjnych. Skąd ta różnica? Bywa, że podawana jest skuteczność metody wynikająca z badań klinicznych (specjalistyczne testy w warunkach laboratoryjnych) jest wyższa, niż w życiu codziennym. Taki problem często spotykany jest zwłaszcza w przypadku tabletek antykoncepcyjnych, gdzie wiele kobiet zapomina o przyjęciu tabletki (co druga kobieta w Stanach Zjednoczonych pomija 1 tabletkę w cyklu, a 1/5 zapomina dwóch bądź więcej), bądź w wyniku interakcji z różnymi lekami (antybiotyki, leki przeciwdepresyjne), skuteczność tabletki jest mocno obniżona. Skuteczność metod barierowych (prezerwatywy, błony dopochwowe) jest zależna przede wszystkim od umiejętnego zakładania danego środka, a skuteczność metod naturalnych – od wiedzy i doświadczenia kobiety. Ciekawą alternatywą są zatem komputery cyklu, które będąc certyfikowanym urządzeniem medycznym służącym do antykoncepcji, charakteryzują się skutecznością pigułki, jednak bez jej skutków ubocznych, a stosowanie komputera cyklu nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani umiejętności.

Przeczytaj: Komputery cyklu, czyli antykoncepcja bez pigułki

Wyniki

Poniżej przedstawiamy porównanie metod antykoncepcyjnych pod względem wartości indeksu Pearla. Jako niezawodne uważane są metody o wskaźniku do 2 (przypomnijmy – wskaźnik 2 oznacza, że na sto par w wyniku regularnego współżycia 2 kobiety zaszły w nieplanowaną ciążę), średnio skuteczne to metody o wskaźniku od 2 do 5, a powyżej tej wartości uważa się metody za nieskuteczne.

RODZAJ METODY

WSKAŹNIK PEARLA

Tabletka antykoncepcyjna (jednofazowa)

 0,2 - 0,5

Tabletka antykoncepcyjna sekwencyjna

 0,2 – 1,4

Komputery cyklu

0,64

Krążek dopochwowy

0,65

Tabletka antykoncepcyjna (dwufazowa)

0,7

plaster antykoncepcyjny

0,9

Minipigułka (jednoskładnikowa)

Od 1 do 3

Metoda objawowo termiczna Rötzera

Od 1 do 3

Wkładka wewnątrzmaciczna (spirala)

Od 1 do 3

Prezerwatywa

Od 3 do 7

Prezerwatywa dla kobiet

Od 5 do 25

Dopochwowe środki plemnikobójcze

Od 8 do 36

Stosunek przerywany

Od 10 do 35

Brak antykoncepcji

Od 80 do 90

Zobacz też: Kalkulator dni płodnych

Autor: Beata Mąkolska

konsultacja merytoryczna: Aleksandra Demiańczyk, biolog

Źródło: informacja prasowa – Lady-Comp/ ak