Co oznacza ból podczas stosunku?

Co oznacza ból podczas stosunku?

Ból podczas lub po stosunku to dolegliwość występująca często u młodych osób, szczególnie kobiet, które dopiero rozpoczynają współżycie. Jego przyczyny bywają różne – większość z nich łatwo usunąć, ale nigdy nie należy ich ignorować.
Co oznacza ból podczas stosunku?

Suchość w pochwie

Podstawowym warunkiem do odbycia stosunku jest odpowiednie nawilżenie pochwy. Suchość w drogach rodnych to jedna z częstszych przyczyn bolesnych stosunków. Pod wpływem pobudzenia seksualnego w pochwie pojawia się wydzielina mająca ułatwić stosunek, która chroni nabłonek przed bolesnymi otarciami. Suchość pochwy przeważnie związana jest ze zbyt małą ilością pieszczot przed wprowadzeniem członka.

Przyczyną suchości waginy może też być niedobór estrogenów lub stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Podobne problemy występują przez około 6 miesięcy po porodzie. W takich sytuacjach można skorzystać ze środków nawilżających (lubrykanty), które są dostępne w aptekach i supermarketach. Warto je stosować, gdyż niwelują ból podczas stosunku.

Zobacz także: Antykoncepcja po stosunku - pytania i odpowiedzi

Stany zapalne

Infekcje w obrębie pochwy prawie zawsze powodują ból podczas lub po stosunku. Jeżeli oprócz takiego bólu występują upławy z pochwy, nieprzyjemny zapach, świąd, pieczenie, ból lub pieczenie podczas oddawania moczu albo częste jego oddawanie, najprawdopodobniej przyczyną jest zakażenie pochwy i/lub cewki moczowej.

Leczenie jest przeważnie proste i polega na przyjmowaniu antybiotyków doustnie lub dopochwowo. Ból przy głębokiej penetracji może sugerować zapalenie przydatków – wówczas należy jak najszybciej udać się do lekarza (leczeniem jest również antybiotykoterapia). Stany zapalne pochwy mogą występować przy uczuleniu na kosmetyki (mydła, płyny do higieny intymnej, żele pod prysznic). W takim przypadku zwykle pomaga zmiana kosmetyków na hipoalergiczne.

Zobacz także: Profilaktyka zakażeń pochwy

Inne choroby

Bolesne stosunki są jednym z częstszych objawów endometriozy - choroby polegającej na występowaniu błony śluzowej macicy w obrębie innych narządów (więzadeł macicy, jajników, jajowodów). Towarzyszą temu zwykle bolesne miesiączki, bóle w podbrzuszu, problemy z płodnością. Ból podczas stosunku może również towarzyszyć torbielom jajnika.

Anatomia

Macica przeważnie znajduje się w tzw. przodozgięciu (jest lekko wygięta do przodu). Jednak u części kobiet macica znajduje się w tyłozgięciu. Może to powodować dolegliwości podczas stosunku. Rzadko, ale zdarza się, że przyczyną bólu podczas stosunku jest budowa miednicy kobiety. Jeżeli każda próba stosunku sprawia duży ból, należy udać się do lekarza ginekologa, który postawi odpowiednie rozpoznanie i udzieli fachowych porad.

Psychika

Lęk przed stosunkiem wynikający np. ze złych doświadczeń może być przyczyną bolesnych stosunków. Lęk powoduje suchość pochwy lub czasem tak mocny skurcz mięśni waginy, że mężczyzna nie może wprowadzić do niej członka. W takich przypadkach wskazana jest terapia u psychologa bądź seksuologa.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)