POLECAMY

Ciąża czy okres?

Zespół napięcia przedmiesiączkowego może dawać bardzo podobne symptomy do ciąży. Niejednokrotnie w życiu zdarzają nam się sytuacje stresowe lub spadek formy, które wpływają na regularność cyklu. Zamiast więc wpadać w panikę, że zaszłaś w ciążę zastanów się, czy Twój okres nie spóźnia się bez powodu. Aby sprawdzić, czy to ciąża, w odpowiednim momencie wykonaj test ciążowy.
Ciąża czy okres?

Spóźnia mi się okres

Brak miesiączki to zwykle pierwszy sygnał budzący niepokój. Jednakże miesiączka może nie występować nie tylko z powodu ciąży – stres, zmęczenie, podróż, strach przed ciążą, problemy hormonalne, nagła utrata wagi (bądź jej wzrost) – te wszystkie elementy mocno wpływają na układ rozrodczy kobiety i cykl miesiączkowy. Jeżeli kobieta nie monitoruje cyklu np. za pomocą komputerów cyklu, trudno jest jej ustalić dokładny czas owulacji, a co za tym idzie – spodziewany termin miesiączki. „Po owulacji następuje faza lutealna, która zazwyczaj ma stałą długość u każdej kobiety – wynosi od 12 do 16 dni. Po tym czasie występuje miesiączka.” - wyjaśnia Aleksandra Demiańczyk, biolog, ekspertka ds. kobiecej płodności. „Jednakże faza folikularna, następująca po miesiączce a przed owulacją, może mieć bardzo różną długość. Na skutek pewnych zawirowań hormonalnych owulacja może wystąpić nie w 14 czy 15 dniu cyklu, a przykładowo dopiero w 25 dniu cyklu. Wtedy miesiączka może się pojawić dopiero w 40 dniu cyklu.” Gdy monitorujesz cykl i widzisz skok temperatury dużo później niż zazwyczaj – możesz spodziewać się przesuniętej miesiączki. Pamiętaj, że nieregularne cykle bardzo często zdarzają się po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, po porodzie, po zaprzestaniu karmienia piersią czy w wyniku zmian chorobowych w układzie rozrodczym (np. torbiele).

Przeczytaj: Miesiączka - pytania i odpowiedzi

Jak objawia się ciąża?

Chociaż każda kobieta może inaczej odczuwać pierwsze objawy ciąży, zwykle wymienia się obrzmienie piersi, nadwrażliwość sutków, poranne nudności, wzmożony apetyt. Te wszystkie objawy mogą również świadczyć o nadchodzącej miesiączce, a problemy z układem pokarmowym – o zatruciu, bądź stresie. Objawy ciąży i napięcie przedmiesiączkowe łatwo pomylić.” - mówi Aleksandra Demiańczyk - „Napięte piersi, wzdęty brzuch, większa nerwowość, senność, spadek samopoczucia – w zależności od kobiety objawy PMS mogą być nietypowe bądź nasilone w wyniku zmian hormonalnych, przeżywanego stresu, czy negatywnych sytuacji życiowych.”

Przeczytaj: Ciąża - vademecum

Testy ciążowe

Jeżeli pragniesz dziecka, masz ochotę biec po test ciążowy już na drugi dzień po możliwym zapłodnieniu, jeżeli unikasz ciąży – przeraża cię myśl o wykonaniu testu i odwlekasz to jak długo się da. Domowe testy ciążowe działają wykrywając obecność hormonu hCG w moczu, dlatego nie ma sensu wykonywać je zbyt wcześnie.  Warto poczekać dzień, dwa po terminie spodziewanej miesiączki, najlepiej tydzień i wtedy dopiero wykonać test. Choć obecne testy są bardzo dokładne, bywa, że dają fałszywy wynik – jak to na przykład bywa w przypadku wystąpienia torbieli. „Testy domowe nie dają stu procentowej pewności jeśli chodzi o wynik ciąży.” - potwierdza ekspertka - „Dlatego podejrzewając ciążę, w przypadku braku wystąpienia miesiączki, najlepiej udać się do lekarza prowadzącego, który zleci przeprowadzenie testów z krwi dających całkowitą pewność.” Gdy monitorujemy swój cykl za pomocą komputerów cyklu o prawdopodobnej ciąży dowiemy się po 15 dniach od wystąpienia owulacji – komputer sygnalizuje możliwość ciąży migającymi lampkami. Po 18 dniach od owulacji komputer potwierdza ciążę stałym wyświetleniem wszystkich diod. Wtedy warto umówić się do lekarza na wizytę.

Czy można mieć okres w ciąży?

Źródło: Informacja prasowa/ ak

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)