Bierzesz pigułkę - potrzebujesz wapnia

Bierzesz pigułkę - potrzebujesz wapnia

Jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalną, zadbaj o to, by w twoim jadłospisie znalazło się dużo produktów obfitujących w wapń.
/ 21.05.2013 15:53
Bierzesz pigułkę - potrzebujesz wapnia
Każdy z nas potrzebuje tego ważnego pierwiastka. Jeśli jednak zażywasz pigułki antykoncepcyjne, powinnaś szczególnie zadbać o regularne jedzenie produktów bogatych w wapń.
Z badań amerykańskich ekspertów wynika bowiem, że długotrwałe stosowanie pigułek może wpływać na zakłócenia w wydzielaniu estrogenu – hormonu chroniącego kości. Zapotrzebowanie organizmu na wapń może się wówczas zwiększyć.

Dlaczego taki ważny?
Gdy twoje pożywienie zawiera niedostateczne ilości tego minerału, wzrasta ryzyko osteoporozy – choroby prowadzącej do ubytku masy kostnej. Osteoporoza rozwija się podstępnie, przez wiele lat nie powodując żadnych objawów. Jej następstwem mogą być złamania kończyn i kręgosłupa. Wapń jest jednak ważny nie tylko dla zdrowych kości – jest niezbędny do sprawnego funkcjonowania całego organizmu:
- wpływa na dobrą krzepliwość krwi (gdy masz go za mało, na nogach pojawiają się charakterystyczne drobne wylewy, tzw. pajączki);
- zapewnia prawidłowe funkcjonowanie mięśni (objawem niedoboru są skurcze łydek). Razem z magnezem reguluje pracę serca;
- chroni przed nowotworami, zwłaszcza rakiem jelita grubego;
- jest konieczny dla prawidłowego działania układu nerwowego.

Jeśli nabiał, to chudy
Zdaniem dietetyków, najlepszym źródłem dobrze przyswajalnego wapnia jest nabiał. Pamiętaj jednak, że im więcej tłuszczu w mleku czy twarożku, tym mniejsza zawartość wapnia. Wybieraj zatem produkty odtłuszczone.

Sprawdź, jakie produkty mają dużo wapnia
Jogurt naturalny - 1 szklanka – 415 mg
Sardynki - 1 puszka – 375 mg
Mleko odtłuszczone - 1 szklanka – 302 mg
Ser żółty cheddar - 2 plastry – 204 mg
Łosoś - 2 plastry – 167 mg
Twarożek chudy - 1 szklanka – 146 mg
Suszone morele - pół szklanki – 44 mg
Chleb pełnoziarnisty - 1 kromka – 24 mg