Antykoncepcja na wakacje fot. Fotolia

Antykoncepcja na wakacje - 5 najważniejszych zasad

Jak przestrzegać zasad antykoncepcji w wakacje, by w pełni cieszyć się seksem? Poznaj 5 najważniejszych zasad!
Marta Wilczkowska / 24.06.2016 07:00
Antykoncepcja na wakacje fot. Fotolia

Choć o zasadach stosowania antykoncepcji powinnaś pamiętać przez cały rok, to właśnie wakacje są okresem, kiedy trzeba zwrócić na nią szczególną uwagę. Poznaj 5 najważniejszych zasad bezpiecznej antykoncepcji w wakacje!

1. Wybierz metodę antykoncepcji odpowiednią dla siebie

Jeszcze przed wakacjami odwiedź ginekologa i wspólnie z nim wybierz antykoncepcję odpowiednią dla twoich potrzeb. Obecnie medycyna oferuje cały wachlarz metod zapobiegania niechcianej ciąży: od prezerwatyw, przez tabletki hormonalne, po środki działające przez dłuższy czas, np. spiralę antykoncepcyjną czy zastrzyki antykoncepcyjne. Ważne, by antykoncepcja była nie tylko wygoda, ale też dostosowana do twojego wieku i stanu zdrowia. Im wcześniej zdecydujesz się na wizytę u lekarza, tym większa szansa, że stosowana antykoncepcja będzie dla ciebie komfortowa.

2. Pamiętaj o prezerwatywie

Lato sprzyja imprezom i spontanicznym znajomościom. A te mogą pozostawić po sobie niechciane "pamiątki" w postaci groźnych dla zdrowia chorób przenoszonych drogą płciową. Pamiętaj, że nie wszystkie metody antykoncepcji chronią przed zarażeniem! Nawet, jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalną ale nie jesteś pewna zdrowia swojego partnera, warto dodatkowo zabezpieczyć się używając prezerwatywy. Pozwoli ci to uniknąć zarażenia chorobami wenerycznymi jak np. chlamydioza, wirusem HPV czy HIV.

3. Regularnie przyjmuj tabletki

Choć na wakacjach twój harmonogram dnia może być nieco rozchwiany, postaraj się przyjmować pigułki antykoncepcyjne o regularnej porze. Choć kilka godzin spóźnienia nie powinno zmniejszyć ich skuteczności, ale nie warto ryzykować, że przez nieuwagę w ogóle zapomnisz o przyjęciu tabletki. Udowodniono, że przyjmowaniu leków najlepiej pamiętamy rano, może to odpowiednia pora także dla ciebie? Pomocne może być też ustawienie budzika lub przypomnienia w telefonie, które codziennie zasygnalizuje właściwy czas przyjęcia tabletki.

4. Nie ryzykuj!

Tak, jak w przypadku ryzyka chorób przenoszonych drogą płciową, dodatkowe zabezpieczenie może przydać się także w innych sytuacjach. Jeśli spóźniłaś się z wzięciem tabletki więcej niż 12 godzin (konkretny czas podany jest na ulotce dołączonej do pigułek), czujesz się przeziębiona, wymiotujesz lub złapała cię tzw. klątwa faraona, skuteczność antykoncepcji hormonalnej może być obniżona. W takiej sytuacji warto dodatkowo zabezpieczyć się prezerwatywą, globulkami lub żelami plemnikobójczymi.

5. Weź zapasowe opakowanie

Jeśli stosujesz pigułki lub plastry antykoncepcyjne, przed wyjazdem na wakacje poproś ginekologa o przepisanie dodatkowego opakowania. Przyda się, jeśli poprzednie zostanie uszkodzone lub zgubi się (np. wraz z bagażem lotniczym). Pamiętaj, aby nie trzymać obu opakowań w tej samym miejscu! Jeśli masz taką możliwość, zamiast drugiego opakowania możesz zabrać ze sobą receptę. Pamiętaj jednak, że to rozwiązanie sprawdzi się jedynie w granicach Polski, i oczywiście jedynie w miejscu, gdzie będziesz miała dostęp do apteki.

Jaką antykoncepcję powinnaś wybrać?

O wyborze metody antykoncepcji czytaj też na naszym forum medycznym.