Antykoncepcja dla mężczyzn

Antykoncepcja dla mężczyzn

Przyjęło się uważać, że antykoncepcja to typowo kobieca sprawa – w końcu to kobieta zachodzi w ciążę i rodzi dzieci; najczęściej też to ona zaopatruje się w środki antykoncepcyjne. Od jakiegoś czasu daje się jednak zauważyć zwiększone zainteresowanie planowaniem rodziny wśród mężczyzn. Wyrazem tego jest rozwój badań nad metodami antykoncepcyjnymi do zastosowania u panów.
/ 12.07.2010 09:06
Antykoncepcja dla mężczyzn

Klasycznie

Najpowszechniejszą metodą antykoncepcyjną dla mężczyzn są prezerwatywy. Wiadomo jednak, że bywają one zawodne. Wiele par ponadto odczuwa dyskomfort fizyczny w związku ze stosowaniem prezerwatyw. Mimo swoich przywar na chwilę obecną są jedną z najczęściej wybieranych metod antykoncepcyjnych. Ich zaletą jest fakt, że chronią one przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Pigułka dla mężczyzny?

Wydawać by się mogło, że skoro można wpływać na płodność kobiety poprzez sterowanie jej gospodarką hormonalną, to samo można uczynić w przypadku mężczyzn. Wątek pigułki antykoncepcyjnej dla mężczyzn przewija się w mediach nieprzerwanie od lat 80., nie wydaje się jednak, by męska pigułka szybko pojawiła się w aptekach.

Początkowe próby hormonalnej antykoncepcji u mężczyzn polegały na podawaniu dużych dawek testosteronu, przez co hamowano produkcję plemników. Metoda ta jednak powodowała znaczący spadek libido u mężczyzn (tzw. farmakologiczna kastracja) oraz przerost gruczołu krokowego. Kolejnym krokiem było zastosowanie niższych dawek testosteronu, jednak ta metoda powodowała tylko częściowe zahamowanie spermatogenezy.

Stosunkowo nowym wynalazkiem są wieloskładnikowe tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn, które zawierają w swym składzie zarówno niskie dawki testosteronu, jak również syntetyczny progestagen. Taka mieszanka jest dużo bezpieczniejsza, jednak całkowitą ochronę antykoncepcyjną uzyskuje się dopiero po 70 dniach. Powrót płodności po zaprzestaniu przyjmowania preparatu następuje po około 4 miesiącach. 

Zdaniem niektórych specjalistów antykoncepcja hormonalna dla mężczyzn może być dużo bardziej niebezpieczna niż u kobiet. Jej zadaniem jest zahamowanie wytwarzania plemników. W obliczu zjawiska stałego pogarszania się nasienia u mężczyzn tego rodzaju metoda może stać się przysłowiowym strzałem w kolano. Jak na razie pigułek dla mężczyzn na próżno szukać w aptekach.

Polecamy: Tabletki antykoncepcyjne - typowe problemy

Szczepionki... antykoncepcyjne

Trwają badania nad szczepionkami antykoncepcyjnymi, których zadanie polegałoby na wytwarzaniu przeciwciał przeciwko plemnikom. Szczepionki te w zależności od rodzaju miałyby być stosowane u mężczyzn bądź kobiet. Dotychczasowe badania jednak wykazały, że istnieje duże ryzyko wywołania w ten sposób trwałej niepłodności u mężczyzn.

Wazektomia

W krajach zachodnich dość popularną metodą antykoncepcyjną dla mężczyzn jest wazektomia, czyli podwiązanie lub przecięcie nasieniowodów. Metoda ta jednak jest najczęściej nieodwracalna. Płodność udaje się przywrócić jedynie w 30 proc. przypadków. Zabezpieczeniem na wypadek zmiany decyzji odnośnie chęci zostania ojcem może być zdeponowanie nasienia w banku spermy. W Polsce wazektomię stosuje się stosunkowo rzadko (ok. 5 zabiegów w ciągu miesiąca).

Polecamy: Niepłodność - problem współczesnej cywilizacji