para, całowanie

Antykoncepcja - 10 najważniejszych pytań

Nasi eksperci odpowiadają na 10 najczęsciej stawianych i najważniejszych pytań o świadome planowanie rodziny
/ 14.05.2013 16:13
para, całowanie
Coraz chętniej w Polsce stosujemy pigułki antykoncepcyjne. I słusznie, bo ich skuteczność oceniana jest najwyżej, a dobrze dobrane nie szkodzą w żaden sposób naszym organizmom. Poniżej odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące tej i innych metod antykoncepcji. 

1. Chciałabym zapobiegać ciąży bez żadnej ingerencji w mój organizm. Czy można jakoś poprawić skuteczność "kalendarzyka małżeńskiego"?
Jeśli kobieta ma regularne cykle, może stosować metody naturalne z dobrym skutkiem. Trzeba tylko nauczyć się dokładnie obserwować swój organizm, np. mierzyć codziennie rano temperaturę i umieć rozpoznać  rodzaj śluzu szyjkowego (w okresie płodnym jest on przezroczysty, rozciągliwy i śliski).
NASZA RADA: Możesz dokładniej określić swoje dni płodne, używając np. testera Persona. To urządzenie, które na podstawie codziennej analizy próbki moczu (pobranej rano) ocenia, w jakim momencie cyklu się znajdujesz: dni płodne oznaczone są na czerwono, pozostałe na zielono. Samo urządzenie jest jednak dość drogie (kosztuje ok. 350 zł), trzeba też kupować paski testowe (ok. 80–90 zł na 2 miesiące).

2. Jak często trzeba robić przerwy w stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych, żeby oczyścić organizm?
Nowoczesne preparaty są bezpieczne w czasie długotrwałego stosowania. Nie ma konieczności robienia przerw.
NASZA RADA: Biorąc pigułkę, pilnuj terminów badań kontrolnych u ginekologa. Regularnie, co rok powinnaś robić USG piersi i jajników, cytologię, tzw. próby wątrobowe, morfologię i ocenę układu krzepnięcia krwi.

3. Czy to prawda, że kobiety z nadwagą nie mogą stosować plastrów antykoncepcyjnych?
Tylko jeśli nadwaga jest duża. Producent nie gwarantuje pełnej skuteczności plastrów u kobiet ważących powyżej 90 kg, ponieważ większa ilość tkanki tłuszczowej może powodować gorsze wchłanianie hormonów.
NASZA RADA: Jeśli masz dużą nadwagę, wybierz inną metodę.

4. Jak działają globulki dopochwowe? Czy rzeczywiście są one plemnikobójcze?
Tak, zawierają substancję czynną, która unieszkodliwia plemniki. Dodatkowo po rozpuszczeniu tworzą piankę utrudniającą przedostanie się nasienia.
NASZA RADA: Globulkę trzeba włożyć do pochwy na około 10 minut przed stosunkiem. Jeśli jednak trwa on dłużej niż godzinę, trzeba zastosować jeszcze jedną, bo po tym czasie działanie antykoncepcyjne zdecydowanie słabnie. Lekarze zalecają też, aby w okresie płodnym nie polegać wyłącznie na globulce, tylko stosować dodatkowe metody, np. prezerwatywę.

5. Czy trzeba rzucić palenie, biorąc hormony?
Tak. Palenie, podobnie jak antykoncepcja hormonalna, zwiększa ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych. Powoduje bowiem uszkodzenie komórek śródbłonka, które wyściełają naczynia krwionośne od wewnątrz, co w konsekwencji może doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu czy mikrozatorowości płucnej.
NASZA RADA: Jeśli masz ponad 35 lat i chcesz brać pigułkę, powinnaś przestać palić papierosy. Młodsze kobiety również do tego zachęcamy, choć u nich ryzyko jest mniejsze.

6. Czy antybiotyki obniżają skuteczność antykoncepcji?
Większość antybiotyków przyjmowanych doustnie rzeczywiście zmniejsza działanie tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli jednak brane są krótko (przez kilka dni), to wpływ ten jest minimalny.
NASZA RADA: W trakcie długotrwałego przyjmowania antybiotyku (ponad 2–3 tygodnie) warto stosować dodatkowe metody antykoncepcji (np. prezerwatywę). Koniecznie trzeba też przyjmować (doustnie lub dopochwowo) preparaty z pałeczkami kwasu mlekowego, np. Lactovaginal,  Lacibios Femina, które zapobiegają częstym w okresie antybiotykoterapii infekcjom intymnym.

7. Lekarz zaproponował mi założenie spirali, ale słyszałam, że ma ona działanie wczesnoporonne. Czy to prawda?
Nie. Władka domaciczna zagęszcza śluz szyjkowy, dzięki czemu uniemożliwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Ale nawet jeśli jednak tak by się stało, zapobiega zagnieżdżeniu się zarodka w macicy (zgodnie z definicją medyczną o ciąży mówimy wówczas, gdy zarodek jest już wszczepiony w śluzówkę macicy).
NASZA RADA: To metoda tylko dla kobiet, które już rodziły i raczej nie planują mieć więcej dzieci. Jeśli zatem chciałabyś w przyszłości jeszcze urodzić, wybierz inne metody antykoncepcji.

8. Podobno są pigułki, które pomagają schudnąć, a nawet działają jak afrodyzjaki. Czy to prawda?
To chwyt reklamowy. W najnowszych tabletkach stosuje się wprawdzie hormony, które zapobiegają zatrzymywaniu wody w organizmie, zatem ich przyjmowanie może spowodować nieznaczną utratę wa-gi. I to właśnie reklamowane jest jako odchudzanie. Podobnie sprawy się mają, jeśli chodzi o działanie podwyższające libido. U niektórych kobiet po prostu brak lęku przed ciążą sprawia, że są bardziej chętne.
NASZA RADA: Jeśli twoja pigułka znacznie obniża libido lub sprzyja tyciu, skonsultuj się z lekarzem, by zamienić ją na inną.

9. Brałam pigułkę przez kilka lat, ale teraz chciałabym mieć dziecko. Jaki wpływ na ciążę może mieć długotrwałe stosowanie antykoncepcji?
Hormony zawarte w pigułce nie kumulują się w organizmie. Nie ma więc żadnego niebezpieczeństwa dla ewentualnej ciąży. Już w następnym miesiącu po odstawieniu tabletek powinien wrócić właściwy cykl miesiączkowania, a więc także płodność. Antykoncepcja nie wpływa również na częstość ciąży bliźniaczej.
NASZA RADA: Czasem powrót do płodności przedłuża się do 3–4 miesięcy i nie jest to powód do niepokoju. Jeśli jednak po tym czasie cykl nie powróci, idź do lekarza.

10. Czy branie pigułki w czasie karmienia piersią nie zaszkodzi dziecku? 
W tym okresie nie wolno stosować normalnej dwuskładnikowej pigułki ze względu na zawarty w niej estrogen. Można brać wyłącznie pigułkę zawierającą jeden hormon – progestagen. Udowodniono, że wprawdzie w niewielkim stopniu przenika on do mleka, jednak jest bezpieczny dla zdrowia dziecka. W czasie karmienia można także przyjmować zastrzyki hormonalne (co trzy miesiące, pierwszy: 6–8 ty-godni po porodzie), co zwalnia z konieczności codziennego pamiętania o połknięciu tabletki.
NASZA RADA: Pigułkę jednoskładnikową można zacząć stosować już miesiąc po porodzie. Należy przyjmować stale, bez siedmiodniowych przerw.

Nowa metoda już w Polsce
W naszych aptekach pojawił się niedawno pierścień antykoncepcyjny Nuva Ring. Umieszczany jest w pochwie i działa podobnie jak pigułka. Ma też taką samą skuteczność antykoncepcyjną. Podstawowa różnica jest taka, że hormony uwalniane są bezpośrednio w pochwie (w ten sposób omijany jest przewód pokarmowy, co powoduje, że dawka leku we krwi jest minimalna). Nie trzeba też pamiętać o codziennym przyjmowaniu tabletki. Pierścień pozostaje w pochwie przez trzy tygodnie, a potem powinien zostać wyjęty (w tym samym dniu tygodnia, w którym był włożony, np. w sobotę). Po kolejnych siedmiu dniach (w tym czasie występuje krwawienie) należy włożyć nowy pierścień. Uwaga! Nuva Ring jest tylko na receptę, kosztuje ok. 50–60 zł.