"A" jak... antykoncepcja hormonalna

"A" jak... antykoncepcja hormonalna

Powinna być jak sukienka szyta na miarę, idealnie dobrana do potrzeb organizmu i trybu życia kobiety.
/ 06.05.2009 08:12
"A" jak... antykoncepcja hormonalna
Mimo że antykoncepcja hormonalna jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania ciąży, część kobiet odrzuca ją z powodów etycznych. Inne boją się rozmaitych skutków ubocznych: otyłości, bólu głowy czy nadmiernego owłosienia.

Tymczasem pojawienie się tych objawów, podobnie jak mdłości czy brak ochoty na seks, to po prostu znak, że dotychczas stosowane tabletki nam nie służą i należy poprosić lekarza o ich zmianę. Nie powinno być z tym kłopotów, ponieważ obecnie mamy duży wybór środków o różnych dawkach estrogenów. Dla kobiet, których organizm nie toleruje tych hormonów w ogóle, są jeszcze tak zwane minitabletki, czyli tabletki jednoskładnikowe zawierające tylko progesteron.

Wadą dotychczas przepisywanych tabletek antykoncepcyjnych było ich działanie uboczne:
- przyrost masy ciała,
- bolesność piersi,
- nieregularne okresy.

Nowoczesne pigułki, zawierające progestagen najnowszej generacji - drospirenon mogą nam ułatwiać życie bez niepożądanych skutków. Zapewniając antykoncepcję, jednocześnie poprawiają urodę, ponieważ przeciwdziałają zatrzymywaniu wody w organizmie oraz pomagają zwalczyć uporczywy trądzik.


Zdecydowanym przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji hormonalnej są schorzenia układu krążenia, choroby nowotworowe (szczególnie rak piersi, macicy, wątroby), nadmierna otyłość. Z dużą ostrożnością powinny do niej podejść również kobiety ze skłonnością do migreny, schorzeniami wątroby, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą i padaczką.