POLECAMY

Zawał serca u osób chorych na cukrzycę

Zawał serca jest poważnym powikłaniem chorób cywilizacyjnych, również cukrzycy. Objawy, diagnostyka i leczenie zawału serca u cukrzyków są jednak zupełnie inne niż wśród osób z populacji ogólnej. Znajomość tych odmienności jest niezwykle ważna, by w porę rozpoznać zawał serca u osoby chorującej na cukrzycę.
Zawał serca u osób chorych na cukrzycę

Wrażliwi cukrzycy

Osoby chore na cukrzycę sa bardziej narażone na zawał serca niż osoby zdrowe. Wysokie stężenie cukru we krwi ułatwia tworzenie się płytek miażdżycowych, stopniowo zwężających średnicę naczyń wieńcowych. Zmiana w obrębie metabolizmu komórek serca powoduje zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze przy ograniczonym dopływie krwi. Jest to przyczyna niedokrwienia mięśnia sercowego, które może skutkować zawałem serca, niewydolnością krążenia i nagłą śmiercią sercową.

Bardzo duże ryzyko

Ryzyko zawału serca u pacjentów ze diagnozowaną cukrzycą jest bardzo duże. Może być nawet identyczne jak u tych osób, które przebyły już zawał serca w przeszłości. Chorzy objęci tym schorzeniem muszą więc zwracać szczególną uwagę na kontrolę ogólnego stanu zdrowia oraz szybką reakcję w przypadku pojawienia się niepokojących objawów.

Zobacz też: Zawał bezobjawowy jest tak samo groźny!

Zawał łatwy do przeoczenia

Neuropatia cukrzycowa oznacza zmniejszenie odczuwania bólu u osób z cukrzycą. Nie dzieje się tak u wszystkich cukrzyków, ale ten stan dotyczy dużej ich części. U cukrzyków zawał może przebiegać bezobjawowo, co utrudnia zdecydowanie rozpoznanie oraz opóźnia sprawne leczenie. Objawy w przypadku zawału serca u cukrzyków zależą od stadium choroby oraz stosowanego leczenia. W przypadku zawału cukrzyk może w ogóle nie czuć bólu. W związku z tym zawał serca bywa nie rozpoznany do momentu przeprowadzenia rutynowych badań lekarskich, w tym EKG. Czasem jednak mogą występują nieswoiste objawy – lęk, osłabienie, dyskomfort w obrębie pleców, szyi, ramion czy brzucha. Również zawroty głowy czy nudności wymagają różnicowania u cukrzyków. Tak jak w przypadku osób o normalnych wartościach glikemii, duszność i pocenie się mogą być najlepiej identyfikującymi zawał serca objawami.

Zobacz też: Zawał serca - różnice u kobiet i mężczyzn

Optymalna kontrola cukrzycy w zawale

Po rozpoznaniu ostrego zespołu wieńcowego Twój lekarz prowadzący może zdecydować o zamianie leków doustnych na terapię insulinową. Zapotrzebowanie na insulinę może znacząco zmieniać się w trakcie tak poważnego zdarzenia jakim jest zawał serca.

Najważniejsze jest utrzymanie wartości glukozy we krwi w normie i zapobieganie ich wahaniom.

Istotne jest również unormowanie stężenia hemoglobiny glikowanej, która mówi nam o długotrwałych poziomach cukru we krwi. Po unormowaniu stanu ogólnego lekarz może zadecydować o powrocie do leków doustnych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)