POLECAMY

NFZ oszczędza na leczeniu cukrzycy

Nowa ustawa o refundacji leków, wchodząca w życie 1 stycznia 2012 roku, ograniczy dostęp chorych na cukrzycę do stosowania samokontroli glikemii i insulinoterapii.
NFZ oszczędza na leczeniu cukrzycy

Nowy zapis ustawy, zgodnie z art. 14 pkt 1 ustęp 2 a), zezwala na ponoszenie przez chorego odpłatności ryczałtowej (obecnie 3,20 zł) za lek lub wyrób medyczny, jeżeli musi on być stosowany ponad 30 dni, a jego koszt ponoszony przez chorego przy odpłatności 30% limitu finansowego przekracza 5% minimalnego wynagrodzenia miesięcznego.

Co to oznacza?

Zapis ten mówi, że utrzymanie opłaty ryczałtowej za paski testowe do glukometrów, wymagałby od chorych przynajmniej 6 pomiarów glikemii dziennie. Dla większości pacjentów z cukrzycą jest to niemożliwe. Wielu chorym wystarczy tylko jeden pomiar glukozy dziennie dla utrzymania dobrej kontroli cukrzycy. Około 1/3 wszystkich pacjentów z cukrzycą wykonuje 2 do 3 pomiarów dziennie. Dodatkowo art. 15 pkt 9 i 10 mówi, że w przypadku wyrobów medycznych, limit finansowania przez NFZ nie obejmie marży aptecznej. Jej wysokość poniesie kupujący, czyli pacjent.

Jakie wnioski?

Wnioski płyną z tego następujące, że leczenie cukrzycy od nowego roku będzie znacznie droższe. Miesięczny koszt samokontroli glikemii u chorego dokonującego czterech pomiarów dziennie wyniesie około 50 zł, natomiast w przypadku chorego stosującego intensywną insulinoterapię (insulina wstrzykiwana 4-5 razy dziennie lub stosowanie pompy insulinowej), koszty te wzrosną do 100 zł.

Zobacz: Jakie są wskazania do stosowania pompy insulinowej?

To nie wszystko!

Nowa ustawa wprowadza też zmianę w dostępie chorych na cukrzycę do sprzętu stosowanego w insulinoterapii. Według art. 49 ust. 3 nie będzie możliwe stosowanie jakichkolwiek darowizn na rzecz chorych, a więc koszty zakupu wstrzykiwaczy, nakłuwaczy, glukometrów będzie musiał ponieść sam pacjent.

Konkluzje

Opisane powyżej zmiany w dostępie chorych na cukrzycę do pasków testowych spowodują najprawdopodobniej, nie zakładane przez NFZ oszczędności, ale wzrost wydatków związanych z hospitalizacją pacjentów z rozchwianą glikemią i powikłaniami związanymi ze źle kontrolowaną cukrzycą. A może warto byłoby jednak zainwestować w samokontrolę glikemii i zwiększyć dopłatę do pasków zamiast ponosić o wiele większe koszty leczenia szpitalnego?

Polecamy: Kontrola leczenia w cukrzycy - czy dobrze się leczysz?

                                                                                   Autor: Gazeta Lekarska 12-2011/ Joanna Milewska

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/6 lat temu
Mam stwierdzoną 10 już lat temu cukrzycę typu 2. Dotąd otrzymywałam po 150 pasków do pomiaru na miesiąc (z trudem!) Teraz mój lekarz domowy (jestem niepełnosprawna) stwierdził, że przy tym typie cukrzycy pomiary mogę robić CO KILKA DNI! A ja, dzięki częstym pomiarom - 5-6 (czasem więcej!) dziennie reguluję sobie dietę. Wiem dzięki temu co i kiedy mogę zjeść. A wyniki pochwalił sam lekarz - ale pasków więcej nie będzie. Mam mierzyć co kilka dni. Jak można dokładnie określić poziom cukru we krwi przy takich pomiarach? Zależą one od tego co PRZED DWIEMA GODZINAMI ZJADŁAM! a nie co zjadłam wczoraj. Jednego dnia mogę mieć 300 i nie wiedząc o tym, następnego dnia "dołożyć" następne 300... lepiej nie myśleć o skutkach. Częsty pomiar to nie ekstrawagancja, przyjemność wątpliwa bardzo, ale pomaga to trzymać siebie w ryzach - dietę też. Bo pokus dużo.
/6 lat temu
Chorzy na cukrzycę nigdy nie byli leczenie za DARMO, chodzi o dofinansowanie leków, które obecnie ma tak drastycznie ulec zmianie. Cukrzyca to nie jest nazwa jednej choroby, a raczej zespółu chorób jakie niestety towarzyszą chorym, gdzie nadciśnienie jest jedną z nich, cukrzyca =chorobie całego organizmu, nie będę się tu rozpisywać i wymieniąc co dokładnie i jak... Myśle że każdy chory na cukrzycę bardzo chętnie zamienił by się z tobą, aby mieć "tylko leczone nadciśnienie, i wydawać 100 zł, zamiast duzo wiecej na leki, paski, insuline, sprzet...Nie mówiać o skutkach cukrzycy... Życzę zdrowia, szczeże, każdy wszak na nie zasługuje...
/6 lat temu
[quote=~ciśnieniowiec] Ja lecząc nadciśnienie wydaję 100 zł miesięcznie. Dlaczego cukrzycy mają być świętymi krowami leczonymi za darmo ? [/quote] niestety cukrzycy nie tylko mają wysoki poziom cukru we krwi, ale i często nadciśnienie, miażdżycę, grzybice skóry, rozwijają się u nich powikłania oczne, a na domiar złego dochodzi niewydolność nerek... i to są naprawdę duże wydatki.
POKAŻ KOMENTARZE (3)