POLECAMY

Masz cukrzycę? Zaszczep się przeciwko grypie!

Chorujesz na cukrzycę? Zobacz, dlaczego warto zaszczepić się przeciwko grypie i jakie powikłania po grypie są dla ciebie szczególnie groźne.

cukrzyca szczepienie przeciwko grypie

fot. Fotolia

Dlaczego diabetyk powinien zaszczepić się przeciwko grypie?

Występująca u chorych na cukrzycę hiperglikemia i zaburzenia wodno-elektrolitowe zwiększają ryzyko wystąpienia infekcji, w tym infekcji grypowych. Z kolei zakażenia infekcyjne mogą znacząco pogarszać przebieg cukrzycy. Sprawia to, że pacjent z cukrzycą, chorując na grypę wpada w błędne koło powikłań i zaburzeń chorobowych, którym łatwo mógłby zapobiec.

Powikłania pogrypowe u chorych na cukrzycę są podobne, jak u innych chorych, z tym tylko, że występują istotnie częściej. Dodatkowo u chorych na cukrzycę obserwuje się:

  • pogorszenie wyrównania metabolicznego,
  • tendencję do rozwoju kwasicy,
  • pogorszenie czynności nerek i układu sercowo-naczyniowego.

Powikłania te są częstymi przyczynami zgonów wśród tych pacjentów.

Kalendarz szczepień obowiązkowych jest taki sam u chorych na cukrzycę, jak u zdrowych osób (także dla dzieci), a dodatkowo wszystkim chorym na cukrzycę powyżej 6 miesiąca życia zalecane jest szczepienie przeciw grypie raz w roku.

Rozpoznanie cukrzycy nie stanowi przeciwwskazania do immunizacji, wprost przeciwnie, rozpoznanie cukrzycy jest poważnym wskazaniem do szczepień, zalecane jest on zarówno przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, jak i American Diabetes Association oraz WHO.

Zobacz także: Kiedy najlepiej zaszczepić się przeciwko grypie?

Stanowisko wobec szczepień jest tak jednoznaczne ze względu na fakt, że:

  • ryzyko hospitalizacji chorych na cukrzycę jest 6 – krotnie większe, niż osób zdrowych,
  • śmiertelność osób cierpiących z powodu cukrzycy po infekcji grypowej jest 2 – 3 krotnie większe niż u osób bez cukrzycy,
  • szczególnie dużą śmiertelność stwierdzono u chorych na cukrzycę w wieku >65 lat,
  • w czasie epidemii ryzyko zgonu wzrasta o 5 – 15%.

Grypa i związana za nią gorączka mogą zwiększyć zapotrzebowanie na insulinę i rozregulować dotychczas prawidłowo kontrolowany poziom glukozy we krwi. Każdy przypadek grypy u cukrzyka powinien być skonsultowany z lekarzem, który pomoże odpowiednio dobrać dawkę insuliny, jeśli pacjent ma z tym problem. Zalecenia towarzystw naukowych, w tym Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, dotyczące szczepienia przeciw grypie stały się ważnym elementem opieki nad pacjentami z cukrzycą.

Korzyści wynikające ze szczepień przeciw grypie u pacjentów z cukrzycą

Szczepienia przeciw grypie niosą ze sobą wiele korzyści pacjentom, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Jednakże dla osób chorujących przewlekle są interwencją często chroniącą ich życie. Badania wykazały, że szczepienia przeciw grypie wśród cukrzyków zredukowały o 56% liczbę zgonów ze wszystkich przyczyn. Zmniejszyły także liczbę hospitalizacji o 70% z powodu cukrzycy, śpiączki cukrzycowej oraz kwasicy ketonowej. Niestety wśród pacjentów ciągle jeszcze pokutuje przekonanie, że szczepienie nie jest dla nich bezpieczne, ponieważ może wywołać chorobę lub wywoływać niepożądane objawy zagrażające ich zdrowiu. Wyniki badań klinicznych jednoznacznie wskazują na wysoką skuteczność i bezpieczeństwo szczepień w tej grupie pacjentów, co wyrażone jest w licznych rekomendacjach szczepień towarzystw naukowych i instytucji zdrowia publicznego.

Źródło: Materiały prasowe Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy

Zobacz także: Cukrzyca ciążowa – objawy i leczenie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
Przy cukrzycy należy szczególnie dbać o odpowiednie ciśnienie krwi. Sama mam w domu ciśnieniomierz simple sanity, dokładny i nowoczesny, a jednocześnie prosty w obsłudze.