POLECAMY

Jak prawidłowo leczyć cukrzycę i uniknąć powikłań?

Cukrzyca to jedna z największych epidemii naszych czasów. Dowiedz się, jak ją leczyć, by uniknąć powikłań choroby!
Jak prawidłowo leczyć cukrzycę i uniknąć powikłań? fot. materiały prasowe
Jak wynika z ogólnoeuropejskiego porównania programów prewencji i leczenia cukrzycy, przeprowadzonego przez Europejskie Towarzystwo Badań nad Cukrzycą, jakość tego typu usług w naszym kraju z roku na rok ulega poprawie. Polskie placówki medyczne coraz częściej biorą przykład z Wielkiej Brytanii lub Szwecji, gdzie opieka diabetologiczna stoi na najwyższym poziomie.

Cukrzyca należy do grupy tak zwanych „chorób cywilizacyjnych” i bez wątpienia jest epidemią naszych czasów. Według ogólnopolskiego raportu „Cukrzyca – ukryta pandemia. Sytuacja w Polsce, edycja 2013” w naszym kraju żyje około 2 miliony osób ze zdiagnozowaną chorobą. Większość z nich, bo aż 90 proc., choruje na cukrzycę typu 2.
Wysoka liczba śmiertelnych przypadków w dużej mierze spowodowana jest nieświadomością Polaków w kwestii regularnych badań profilaktycznych. Około 20 proc. z nas nigdy nie miało badanego poziomu cukru we krwi, podczas gdy parametr ten jest podstawowym elementem diagnostyki.
– alarmuje dr n. med. Ismena Głowania z LUX MED.

Czy jest to choroba śmiertelna? Bez wątpienia tak, jeśli leczenie cukrzycy typu 2 nie będzie prowadzone w sposób skoordynowany i kompleksowy. W naszym kraju z powodu powikłań umiera blisko 21 tysięcy osób, z czego największą liczbę przypadków stanowią chorzy z komplikacjami sercowo-naczyniowymi. Niekonsekwencja w leczeniu cukrzycy może ponadto doprowadzić do niewydolności nerek, problemów ze wzrokiem, a nawet do amputacji kończyn w wyniku rozwoju tzw. „zespołu stopy cukrzycowej”. Brak odpowiedniego wyedukowania pacjentów, a także mnogość powikłań sprawiają, że cukrzyca jest jedną z najtrudniej leczonych chorób przewlekłych. Na szczęście w ostatnich latach obserwujemy w naszym kraju korzystne zmiany, które w dłuższej perspektywie pomogą zredukować liczbę zachorowań.

Co się zmienia?

Przede wszystkim w Polsce zaczął funkcjonować skoordynowany system monitoringu chorób cywilizacyjnych, który jest w stanie raportować o realizacji podstawowych celów ich zapobiegania. Poza tym wdrożono u nas liczne strategie na rzecz promowania aktywności fizycznej, życia w abstynencji i zdrowego żywienia, co bez wątpienia zwiększa świadomość naszych rodaków w kwestii prewencji i leczenia cukrzycy typu 1 oraz 2.

Oprócz tego, biorąc przykład z modeli funkcjonujących w Szwecji lub Wielkiej Brytanii, w Polsce zaczynają powstawać programy opieki medycznej, dedykowane pacjentom z cukrzycą. Przykładem jest Program Diabetologiczny LUX MED, który zapewnia stałą opiekę lekarza diabetologa i wykwalifikowanej pielęgniarki, niezbędne wskazówki dotyczące stylu życia i prowadzenia choroby, a także dostęp do regularnych badań diagnostycznych i laboratoryjnych. Dzięki takim dostosowanym do potrzeb pacjentów programom można znacznie ograniczyć wpływ choroby na codzienne życie diabetyka i sprawić, że leczenie cukrzycy stanie się o wiele łatwiejsze i skuteczniejsze.

Materiał partnera

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Tagi: cukrzyca
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/rok temu
każdy lekarz jest sponsorowany przez firmy farmaceutyczne i głupotą przyziemną z jego strony byłoby pomóc w powrocie do zdrowia i stracić dochód. Coraz więcej osób przekonuje się o tym, że medycyna akademicka prowadzi do dalszych chorób. Polecam naturalne sposoby i zostawić lekarza a zgłosić się do dobrego uzdrowiciela. Strona Pan Mariusz Bryk //uzdrowiciel-jasnowidz.pl
/3 lata temu
Rodzice palący papierosy mogą rokrocznie powodować śmierć 10 do 20 australijskich dzieci, podaje gazeta The Weekend Australia. Dalsze tysiące trafiają do szpitala. W artykule powołano się na badania, którymi objęto jakieś 500 dzieci leczonych szpitalnie na choroby dróg oddechowych. Znaleziono przekonujące dowody, że wdychanie dymu z papierosów palonych przez opiekunów dziecka przyczyniło się do jego zachorowania. Wspomina się też o związku zachodzącym między biernym paleniem a grypą, zapaleniem płuc, astmą dziecięcą oraz zespołem nagłej śmierci niemowląt. Na koniec czytamy: „Największą troskę budzi to, że wśród palących jest coraz więcej kobiet”.
/3 lata temu
ja dostałam skierowanie do diabetologa w miesiącu październiku kiedy poszlam się zarejstrowac w przychodni szpitalnej uslyszalam ze mam przyjść po nowym roku ponieważ już na ten rok nie rejstruja kiedy poszlam w polowie stycznia bo prędzej z przyczyn zdrowotnych nie mogłam wiec uslyszalam ze w 1 kwartal tego roku już zajęty i mam przyjść w marcu i oczym my to mówimy skoro nawet nie idzie się do tego lekarza dostać a cukier pnie się w gore i kto ma dobrac leki itd
POKAŻ KOMENTARZE (4)