POLECAMY

Jak rozpoznać cukrzycę ciążową?

Każda pacjentka w ciąży jest obowiązkowo poddawana badaniom w kierunku cukrzycy ciążowej. Zaniedbanie leczenia cukrzycy ciążowej może mieć poważne konsekwencje zarówno dla matki jak i rozwijającego się dziecka. Dlatego też niezmiernie ważne jest, aby szybko zdiagnozować i jak najszybciej wdrożyć leczenie. Pozwala to uniknąć wielu powikłań, jakie niesie za sobą stan wysokiego stężenia glukozy we krwi.
Jak rozpoznać cukrzycę ciążową?

Czy każda kobieta jest jednakowo narażona?

Ryzyko pojawienia się cukrzycy u kobiety w ciąży możemy podzielić na niskie i wysokie. Oznaczenie stopnia ryzyka warunkuje określone działania i postępowanie lekarskie. Stopień ryzyka określa lekarz podczas pierwszej wizyty położniczej.

Do grupy niskiego ryzyka rozwoju cukrzycy ciążowej zaliczają się pacjentki które spełniają następujące kryteria:

  • brak cukrzycy u krewnych pierwszego stopnia,
  • prawidłowa masa ciała w okresie poprzedzającym ciążę,
  • wiek kobiety poniżej 25 lat,
  • prawidłowe poziomy poziomu glikemii we krwi przed ciążą.

Ryzyko wysokie występuje u pacjentek, które:

  • są otyłe,
  • wielokrotnie rodziły,
  • mają więcej niż 35 lat,
  • mają w rodzinie krewnych chorych na cukrzycę,
  • w poprzednich ciążach rozwinęły cukrzycę ciążową lub przejawiały podwyższone poziomy glikemii w okresie przedciążowym.

Polecamy: Jak cukrzyca wpływa na rozwój noworodka?

Na czym polega diagnostyka?

Aby szybko wykryć i w razie potrzeby leczyć cukrzycę ciążową, lekarz zleca tzw. test obciążenia glukozą, polegający na wypiciu roztworu 50 g tego cukru. Test ten wykonuje się pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży. Po 1 godzinie od spożycia należy zmierzyć poziom glukozy w surowicy krwi. Prawidłowy poziom wynosi poniżej 140 mg/dl. Pacjentki z wyższym stężeniem są kierowane do dalszej diagnostyki. Lekarz przeprowadza wówczas test polegający na wypiciu 75 g glukozy. Badanie to ostatecznie potwierdza lub wyklucza cukrzycę ciążową.

Potwierdzona diagnoza - i co dalej?

Pacjentki, u których stwierdzono cukrzycę w czasie ciąży, powinny zostać objęte kompleksową opieką lekarską. Na działania te składają się zarówno kontrola glikemii, jak i edukacja w zakresie diety, trybu życia oraz leczenia. Leczenie zaczyna się od stosowania odpowiedniej diety. Jednak nie u wszystkich pacjentek to postępowanie jest wystarczające i wtedy wymaga stosowania iniekcji insuliny.

Polecamy: Leczenie cukrzycy w czasie ciąży

W procesie kontroli i leczenia ogromną rolę odgrywa również higieniczny tryb życia, na który składają się: umiarkowany wysiłek fizyczny, odpowiednia dieta, unikanie sytuacji stresowych oraz zaprzestanie palenia tytoniu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)