POLECAMY

Będziesz mamą? Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o cukrzycy ciążowej

Cukrzyca może dotknąć każdą przyszłą mamę. Nawet jeśli okaże się, że masz cukrzycę ciążową, nie zamartwiaj się - to nie jest koniec świata. Warto przestrzegać kilku zasad, by tobie i dziecku nic się nie stało. Sprawdź, co warto wiedzieć o tej chorobie i jak ją diagnozować i leczyć.
Agata Bernaciak / miesiąc temu
Będziesz mamą? Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o cukrzycy ciążowej fot. Fotolia

Niektóre kobiety spodziewające się dziecka chorują na cukrzycę, choć nie miały wcześniej takich problemów. Cukrzyca ciążowa może bowiem dotknąć każdą przyszłą mamę. Ten rodzaj cukrzycy związany jest ze zmianami hormonalnymi w ciąży i zazwyczaj mija po porodzie. Mimo to choroby tej nie wolno lekceważyć, gdyż nieleczona może być niebezpieczna zarówno dla mamy, jak i dla dziecka.

 1. Cukrzycy ciążowa - przyczyny
 2. Cukrzyca ciążowa - objawy
 3. Diagnozowanie cukrzycy ciężarnych
 4. Cukrzyca ciążowa - leczenie
 5. Cukrzyca ciążowa - powikłania i niebezpieczeństwa
 6. Dieta w cukrzycy ciążowej
 7. Wypowiedź lekarza: objawy i leczenie cukrzycy ciążowej
 8. Cukrzyca ciężarnych - najważniejsze pytania i odpowiedzi

Cukrzycy ciążowa - przyczyny

Cukrzycy ciążowej winne są hormony ciążowe, które zaburzają wytwarzanie insuliny, co z kolei powoduje wzrost stężenia glukozy we krwi. W cukrzycy ciążowej wytwarzana przez organizm insulina jest bowiem częściowo blokowana przez inne hormony, których ilość wzrasta w okresie ciąży. Dochodzi do rozwoju insulinooporności, czyli zmniejszenia wrażliwości komórek na działanie insuliny. Komórki trzustki produkują coraz więcej insuliny, aby utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi. I wtedy - zwykle koło 24-28 tygodnia ciąży, dochodzi do przeciążenia trzustki i rozwija się cukrzyca ciążowa.

Jak insulina wpływa na otyłość?

Cukrzyca ciążowa - objawy

Sygnałem alarmowym jest obecność cukru w moczu lub za wysoki poziom cukru we krwi - wykrywa się to podczas badań kontrolnych, które przechodzą kobiety w ciąży.

Zaalarmować powinno:

 • większe pragnienie niż zwykle
 • częstsze oddawanie moczu i większe ilości
 • zmęczenie i senność

Diagnozowanie cukrzycy ciężarnych

Każda przyszła mama ma badany poziom glukozy we krwi na czczo oraz robiony test obciążenia glukozą. Wykonuje się go między 24 a 28 tygodniem ciąży. Badanie obciążenia glukozą polega na wypiciu bardzo słodkiego roztworu z 50 gramami glukozy i zmierzenia poziomu cukru w godzinę po spożyciu. W przypadku nieprawidłowego wyniku lekarz zaleca obciążenie 75 gramami glukozy, czyli tzw. krzywą cukrową. W tym badaniu mierzy się poziom cukru na czczo, przed podaniem roztworu, godzinę i w dwie godziny po wypiciu.

Normy krzywej cukrowej dla kobiet w ciąży

Wyniki badania glukozy we krwi powyżej 100 mg/dl na czczo, powyżej 180 mg/dl po godzinie, powyżej 153 mg/dl po 2 godzinach od wypicia roztworu mogą oznaczać cukrzycę ciążową. Wystarczy jeden przekroczony wynik, by mówić o cukrzycy ciężarnych.

Cukrzyca w ciąży - leczenie

Ponieważ problemem w tej chorobie jest za wysoki cukier w ciąży, ważne jest dbanie, by nie wzrastał i by utrzymać w ryzach poziom glukozy.
Wskazane jest:

 • przestrzeganie diety niskowęglowodanowej
 • częste ale niewielkie posiłki (7–8 razy dziennie)
 • regularne sprawdzanie poziomu cukru we krwi 
 • robienie notatek dotyczących swojej diety i samopoczucia.

Odpowiednia dieta, opieka specjalistów (ginekologa i diabetologa), a czasami także przyjmowanie insuliny, pozwalają kontrolować cukrzycę w ciąży i znacząco zmniejszają ryzyko wystąpienia powikłań.

Dieta cukrzycowa – doskonała nie tylko dla diabetyków!

Cukrzyca ciążowa - powikłania i niebezpieczeństwa

Powikłania nieleczonej lub zaniedbanej cukrzycy ciężarnych to m.in. wysoka masa urodzeniowa dziecka (ponad 4 kg). Nieleczona cukrzyca w ciąży to także większe ryzyko poronienia i większe ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka (serca, nerek, układu kostnego, mózgu). Zwykle po urodzeniu dziecka hormony wracają do normy, a cukrzyca sama mija. Jednak kobiety, które miały cukrzycę w ciąży mogą w przyszłości zachorować na cukrzycę typu 2.

Cukrzyca ciążowa - co robić po porodzie?

Dieta w cukrzycy ciążowej

Dietę przy cukrzycy ciężarnych ustala lekarz diabetolog. Najważniejsze jej zasady to:

 • jedzenie często (6–8 posiłków w ciągu dnia, co 3-4 godziny) małych porcji
 • jedzenie nabiału, ryb, mięsa, warzyw
 • ograniczenie cukru i węglowodanów prostych (biała mąką, jasne pieczywo). Odpowiadają one za gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi. Lepiej wybierać razowe pieczywo, kaszę gryczaną, kaszę jaglaną
 • ograniczenie jedzenia słodkich owoców, lepiej wybierać te mniej słodkie (czyli porzeczki i jabłka zamiast arbuza, gruszek i winogron)
 • zamiast słodkich napojów i soków picie wody

Już od 1 miesiąca ciąży należy kontrolować ilość spożywanych cukrów prostych. To samo dotyczy kolejnych ciąż - prawdopodobieństwo ponownego wystąpienia cukrzycy ciężarnych jest duże, dlatego od samego początku kolejnej ciąży należy przestrzegać diety cukrzycowej.

Powstanie szczepionka na cukrzycę?! Znamy szczegóły!

Wypowiedź lekarza: objawy i leczenie cukrzycy ciążowej - posłuchaj! (AUDIO)

 
 

Cukrzyca ciężarnych - najważniejsze pytania i odpowiedzi

1. Czy cukru trzeba unikać jak ognia?

Nie. Glukoza jest niezbędna. Powstaje z niej energia, dzięki której mogą funkcjonować wszystkie komórki ciała. W procesie tym pomaga insulina – hormon produkowany przez trzustkę. Gdy trzustka nie jest w stanie jej wyprodukować lub nie wytwarza jej wystarczająco dużo, poziom cukru we krwi niebezpiecznie wzrasta. Wtedy mówimy o cukrzycy.

2. Czy takie problemy pojawiają się często?

Nie. U 3–4 % przyszłych mam działanie insuliny jest zaburzane lub wręcz niwelowane przez inne hormony ciążowe – głównie laktogen (potrzebny do produkcji mleka).

3. Czy cukrzyca trwa przez całą ciążę?

Nie. Ujawnia się zwykle dopiero w drugim lub trzecim trymestrze, czyli ok. 24.–28. tygodnia ciąży. Zazwyczaj ustępuje w ciągu 6–8 tygodni po porodzie. Niestety, połowa kobiet, które na nią chorowały, może mieć w przyszłości cukrzycę typu 2.

4. Czy łatwo ją wykryć?

Tak. Każda przyszła mama będąca pod opieką ginekologa ma robione testy z krwi pod kątem cukrzycy. Wykonuje się je dwa razyna początku ciąży i między 24. a 28. tygodniem.

5. Czy aż do porodu trzeba sprawdzać poziom cukru?

Tak. Tylko wtedy, gdy wykryto u ciebie cukrzycę, powinnaś robić to regularnie. Obniżenie i unormowanie poziomu glukozy we krwi jest niezbędne dla bezpieczeństwa rozwijającego się maluszka. Taką kontrolę można łatwo prowadzić w domu dzięki glukometrowi – małemu urządzeniu przypominającemu długopis, którym nakłuwa się palec.

6. Czy w czasie cukrzycy ciążowej niezbędna jest specjalna dieta?

Tak. Musisz uważać na to, co i ile jesz oraz pilnować swojej wagi. Jedz 5–6 razy dziennie niewielkie, ale wartościowe posiłki. Najlepsze jest białe mięso, chude wędliny, ryby. Zdrowe są produkty pełnoziarniste, niezbyt słodkie owoce (na pewno nie winogrona i banany), warzywa (zwłaszcza zielone). Zrezygnuj z białego pieczywa, zastąp tłuszcze zwierzęce roślinnymi. Unikaj też pokarmów wysokokalorycznych, zwłaszcza przekąsek, oraz cukru: słodycze, czekolada i ciastka odpadają! Pij dużo niegazowanej wody, najlepiej 2,5 litra dziennie.

Dieta cukrzycowa: twój jadłospis na 7 dni

7. Czy konieczna jest zmiana trybu życia?

Tak. Istotny przy cukrzycy jest ruch – w czasie ćwiczeń organizm wykorzystuje znajdującą się we krwi glukozę i poprawia jej transport do komórek. Wystarczy, że 5 razy w tygodniu zrobisz sobie półgodzinny spacer, a stężenie cukru w twojej krwi będzie dużo niższe. Doskonały jest także wysiłek uruchamiający wszystkie grupy mięśniowe, np. aerobik czy pływanie.

8. Czy w trakcie cukrzycy ciążowej konieczne będzie przyjmowanie jakichś leków?

Nie. Dieta i ruch czasem wystarczą, by obniżyć poziom cukru we krwi. Niekiedy jednak potrzebna jest insulina w zastrzykach, ale o tym zadecyduje lekarz prowadzący ciążę.

9. Czy ta choroba może powodować inne dolegliwości?

Tak. Nieleczona cukrzyca ciążowa może być niebezpieczna dla ciebie i dziecka. Zdarza się również, że nie ustępuje po porodzie.

10. Czy cukrzyca ciążowa wpływa niekorzystnie na zdrowie dziecka?

Tak. Jeśli choroba zostanie zaniedbana. Wysoki poziom glukozy we krwi mamy oznacza wysoki poziom cukru u maleństwa, a to może wywołać wady rozwojowe. Dzieci mam z cukrzycą są zwykle większe niż inne noworodki, bo insulina działa jak hormon wzrostu. Wtedy bardzo często poród kończy się cesarskim cięciem. Noworodki chorych na cukrzycę mam muszą być monitorowane, bo nagły spadek cukru po odcięciu pępowiny może wywołać u nich śpiączkę hipoglikemiczną.

11. Cukrzyca ciążowa - co jej sprzyja?

 • otyłość lub cukrzyca w rodzinie
 • pojawienie się cukrzycy w poprzedniej ciąży
 • wiek mamy powyżej 35. roku życia
 • duży przyrost masy ciała w pierwszym trymestrze

Polecamy także:
Uważaj! Tak też może objawiać się cukrzyca u dziecka!
Co oznacza glukoza w moczu ciężarnej?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)