Wole tarczycy – poradnik

Podczas zabiegu mikrodermabrazji dochodzi do usunięcia najbardziej zewnętrznych, obumarłych komórek naskórka, co pobudza podział, wzrost i odnowę w głębszych warstwach i przynosi dobry efekt kosmetyczny./ fot. Fotolia
Wole tarczycy to powiększenie gruczołu tarczowego. Pojawia się ono w przebiegu chorób tarczycy. Często wole rozpoznawane jest przypadkowo podczas rutynowego badania lekarskiego. Jakie rozróżniamy rodzaje wola? Na czym polega leczenie wola?
Podczas zabiegu mikrodermabrazji dochodzi do usunięcia najbardziej zewnętrznych, obumarłych komórek naskórka, co pobudza podział, wzrost i odnowę w głębszych warstwach i przynosi dobry efekt kosmetyczny./ fot. Fotolia

Rodzaje wola

Wole tarczycy możemy podzielić na kilka typów w zależności od tego gdzie jest ono umiejscowione, czy w miąższu tarczycy znajdują się guzki, czy tarczyca ma prawidłową czynność hormonalną. W ten sposób możemy wyróżnić: wole miąższowe, guzkowe, naczyniowe, zamostkowe, toksyczne i nietoksyczne. Czym charakteryzują się różne typy wola?

Przeczytaj: Różne rodzaje wola – czym różnią się między sobą?

Niedobór jodu

Do rozwoju wola może dochodzić w wyniku niedoboru jodu. W Polsce obszarem najbardziej narażonym na niedobory tego pierwiastka jest rejon południowy. Jakie są skutki zdrowotne niedoboru jodu? W jaki sposób na niedobór jodu reaguje tarczyca?

Przeczytaj: Wole związane z endemicznym niedoborem jodu

Jak rozpoznać wole?

Powiększone wole może dawać szereg nieprzyjemnych objawów. Oprócz powiększenia obwodu szyi można zaobserwować kłopoty z przełykaniem i oddychaniem. Z takimi problemami należy niezwłocznie udać się do lekarza, który oceni rozmiar wola w badaniu USG.

Przeczytaj: Wole – co to takiego i jak jest rozpoznawane?

 Leczenie wola

Wole można leczyć zachowawczo. Istnieją jednak sytuacje, w których operacja jest nieunikniona. Bezwzględnym wskazaniem do operacji jest obecność nowotworu złośliwego. W jakiej sytuacji należy przeprowadzić operację wola guzkowego toksycznego i wola miąższowego nietoksycznego?

Przeczytaj: Czy wole zawsze musi być operowane?

Operacja wola

Podczas operacji najczęściej usuwany jest prawie cały gruczoł tarczowy. Objętość pozostałej tarczycy zajmuje jedynie 2-4 ml. Jak wygląda operacja usunięcia wola? Na jakie powikłania narażeni są operowani pacjenci?

Zobacz też: Na czym polega operacja usunięcia wola?

Życie z wolem

Wole może prowadzić nie tylko do powiększenia szyi, ale i do jej zniekształcenia. Jak się ubierać, aby ukryć wole? Duże naszyjniki czy długie wisiory – dowiedz się, co wybrać, aby odwrócić uwagę od szyi.

Przeczytaj: W jaki sposób ukryć wole?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA