Usunięta tarczyca i co dalej?

dziewczyna w czarnej koszulce polo, zbliżenie na szyję, widać bliznę po wycięciu tarczycy fot. Adobe Stock
To radykalna,ale w niektórych przypadkach konieczna metoda leczenia. Czego się po niej spodziewać? Po ilu dniach od operacji wyjdziesz ze szpitala. Jak pielęgnować ranę, by dobrze się zagoiła? I co jeszcze warto robić, by jak najszybciej wrócić do formy? Przeczytaj!
Diana Ożarowska-Sady / 03.04.2018 11:03
dziewczyna w czarnej koszulce polo, zbliżenie na szyję, widać bliznę po wycięciu tarczycy fot. Adobe Stock

Częściowe lub całkowite usunięcie tarczycy przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Wcześniej dostaniesz od lekarza dokładne wskazówki, które pomogą ci się do operacji przygotować. A co będzie działo się dalej?
Sama chirurgiczna "akcja" trwa zwykle od godziny do dwóch. O ile nie ma żadnych powikłań możesz:

  • wstać w zasadzie od razu, gdy dojdziesz do siebie po narkozie;
  • w ciągu 12 godzin od zabiegu przełykać płyny, a od następnego dnia także lekki, szpitalny posiłek (o ile nie będziesz miała nudności);
  • ze szpitala wyjdziesz nie wcześniej niż po 3 dniach (zwykle 4–6) – dostaniesz wtedy listę dalszych zaleceń;
  • po 2–4 tygodniach powinnaś wrócić już do na tyle dobrej formy, móc na nowo podjąć pracę.

Jak pielęgnować ranę po operacji tarczycy?

  1. W szpitalu zajmuje się tym pielęgniarka – codziennie będzie zmieniać ci opatrunek. Po powrocie do domu będziesz to robić sama – przemywając rankę wodą z mydłem i odkażając np. Rivanolem czy Octeniseptem.
  2. Zależnie od tego jakie szwy będziesz miała założone, na wierzchu może być klasyczny opatrunek (zwykle nosi się go przez 7–9 dni od operacji) lub plasterek wzmacniający szwy podskórne (które nie wymagają zdejmowania, bo się wchłaniają).
  3. Jeżeli na zewnątrz były założone zwykłe szwy, trzeba będzie je zdjąć (dostaniesz informację kiedy masz się w tym celu pojawić).
  4. Jeszcze przed wyjściem ze szpitala wyjmowany jest również dren (cienka rurka przez którą odprowadzane są ewentualne płyny z rany).
  5. Jeżeli rana nie jest zainfekowana, dość szybko się goi. Ale blizna będzie się tworzyć i  zmieniać jeszcze długo. Przez kilka-kilkanaście tygodni będzie zaczerwieniona, może być też tkliwa. Mimo to starannie ją pielęgnuj.

Zaniepokoić cię powinno:

  • zaczerwienienie wokół rany
  • narastająca jej tkliwość
  • wystąpienie gorączki
  • drżenie mięśni, a także uczucie mrowienia i drętwienia (np. w okolicy ust, mnosa, palców)
  • problemy z przełykaniem, duszność, zaburzenia ciśnienia tętniczego lub inne dolegliwości sercowe (zaburzenia rytmu serca, puls powyżej 140) nadmierne pobudzenie psychoruchowe.

Co z hormonami po usunięciu tarczycy?

Po całkowitym usunięciu tarczycy poziom jej hormonów trzeba regularnie i stale (do końca życia) uzupełniać. W przypadku usunięcia częściowego – zależne jest to od poziomu nadal wytwarzanych przez tarczycę hormonów.
W jednym i drugim przypadku do oceny sytuacji potrzebne będzie badania stężenia TSH we krwi (trzeba je powtarzać w zaleconej prze lekarza częstotliwości).

Polecamy!
Ile trwa i jak przebiega operacja usunięcia tarczycy?
Masz niedoczynność tarczycy? Tego lepiej nie jedz! – ostrzegają. Czy mają rację?
Badasz TSH? Wyniki mogą być zafałszowane! Oto 5 przykładowych sytuacji...
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA