Kobieta przeglądająca się w lustrze fot. Adobe Stock

Tarczyca a problemy ze skórą

Niektóre choroby prowadzą do nieprzyjemnych i nieestetycznych zmian w obrębie skóry. Należą do nich m.in. choroby tarczycy.
/ 05.02.2019 15:16
Kobieta przeglądająca się w lustrze fot. Adobe Stock

Nadczynność tarczycy a skóra

W przypadku nadczynności tarczycy skóra odpowiada na wzmożony metabolizm i przystosowuje się do niego. Staje się ciepła i dodatkowo jest bardzo gładka. W związku ze wzmożoną pracą gruczołów potowych, jest też wilgotna.
Na skórze twarzy osób z nadczynnością często pojawiają się różowe rumieńce. Dochodzi również do nadmiernej pigmentacji, czyli zbrązowienia się skóry.
Paznokcie rosną bardzo szybko, są grube i sztywne. Włosy natomiast stają się cienkie i delikatne.
Dochodzi również do pojawienia się nieprzyjemnych objawów - do świądu oraz występującej okresowo pokrzywki.

Niedoczynność tarczycy a skóra

W przypadku niedoczynności tarczycy skóra dostosowuje się do spowolnionego metabolizmu. Staje się zimna, blada oraz sucha. Przybiera żółtawy odcień.
Włosy stają się rzadkie i bardzo łatwo się łamią. Podczas czesania wychodzą garściami. Paznokcie rosną bardzo wolno i łatwo się łamią.
Poważnym powikłaniem niedoczynności tarczycy jest obrzęk tkanki łącznej, który sprawia, że powieki i ręce są spuchnięte. Mogą również wystąpić pęknięcia skóry wymagające leczenia pod kontrolą lekarską. Należy uważać na rany i zadrapania. W tym przypadku będą się bardzo trudno goić.

Zobacz także:Co ma wspólnego nadczynność tarczycy z migotaniem przedsionków? Jak zdiagnozować niedoczynność tarczycy?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (18)
/18.12.2017 22:54
a może dodatkowo stosował ktoś jakies domowe sposoby, zeby ten swiad byl mniejszy ?
/18.12.2017 11:19
tak to normalne, mimo ze swierzbowiec juz zginal, to moze jeszcze swedziec przez jakis czas...
/16.12.2017 18:53
a czy to normalne, że zmiany skorne nie zagoiły się po 2 tygodniach? Nie mam pojęcia czy źle coś robie, bo skóra mnie co jakiś czas wciąż swędzi, ale w tym wypadku leki na alergie daja radę.
POKAŻ KOMENTARZE (15)