Jak wykonywać samobadanie tarczycy?

Raz na dwa lata powinniśmy wykonywać USG tarczycy. Specjaliści zalecają też wykonywanie samobadania tego narządu w domu. Jak to zrobić?
Jak wykonywać samobadanie tarczycy? fot. Fotolia

Samobadanie tarczycy krok po kroku

Rak tarczycy uważany jest za stosunkowo rzadki nowotwór, lecz mimo to jego rozpoznania stanową 1/5 diagnoz nowotworów złośliwych wśród osób między 20. a 40. rokiem życia. Najczęściej chorują na niego kobiety. Objawy, które powinny nas zaniepokoić, to: zmiana barwy głosu, chrypka, powiększenie węzłów chłonnych szyi, wyczuwalne zgrubienia w przedniej części szyi (guzki) oraz trudności z przełykaniem.

Profilaktyka raka tarczycy obejmuje badania USG tego narządu raz na dwa lata. Ważne jest ponadto – o czym wiele osób zapomina – by samodzielnie kontrolować jego stan. Samobadanie tarczycy jest naprawdę łatwe i możemy je przeprowadzić w domowych warunkach z wykorzystaniem lusterka i szklanki wody.

Należy stanąć przed lustrem, tak by widzieć przednią część własnej szyi. Następnie wyciągnąć szyję ku górze i wziąć do ust łyk wody. W momencie przełykania należy obserwować szyję w lusterku. Poruszający się przełyk ułatwi zauważenie guzków lub wszelkich niesymetrycznych zmian.

O badanie palpacyjne tarczycy można poprosić też lekarza endokrynologa przy okazji wizyty.

Badanie TSH - jak rozpoznać nadczynność lub niedoczynność tarczycy? [video]

Zdrowy tryb życia

Zalecaną forma profilaktyki we wszystkich nowotworach, w tym w raku tarczycy, jest prowadzenie zdrowego trybu życia i zbilansowanej diety.

Sprzyjają temu:

  1. balans aktywności i odpoczynku – sprzyja regeneracji organizmu;
  2. podejmowanie aktywności fizycznej – poprawia motorykę ciała, krążenie, a także samopoczucie niwelując stres;
  3. zbilansowana dieta – pozwala na dostarczenie do organizmu potrzebnych substancji odżywczych, także tych sprzyjających pracy tarczycy, wśród których są  m.in.:
  • jod – ryby morskie oraz owoce morza, żółtka jaj, pomidory, ziemniaki, banany;
  • selen (sprzyja przyswajaniu jodu) – orzechy brazylijskie, pestki dyni;
  • witamina C (wspomaga przemianę hormonów tarczycowych) – owoce cytrusowe, kiwi, papryka.

Zdrowa zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna pomagają w utrzymaniu odpowiedniego indeksu masy ciała. W przypadku wielu nowotworów, w tym także raka tarczycy, wskaźnik masy ciała BMI powyżej 25 kg/m2  podnosi ryzyko wystąpienia choroby.

Więcej informacji na temat raka tarczycy oraz pierwszej kampanii edukacyjnej o raku tarczycy „Motyle pod ochroną” można odnaleźć na stronie internetowej www.motylepodochrona.pl

Niedoczynność tarczycy a płodność

Wrzesień to Miesiąc Budowania Świadomości o Raku Tarczycy. Sprawdź objawy tego nowotworu!
Wrzesień to Miesiąc Budowania Świadomości o Raku Tarczycy. Sprawdź objawy tego nowotworu!
Wrzesień na całym świecie jest Miesiącem Budowania Świadomości o Raku Tarczycy. Jakie są objawy tego nowotworu i w jaki sposób można upewnić się, że nam nie zagraża?
Do czego człowiekowi jest potrzebna tarczyca?
Do czego człowiekowi jest potrzebna tarczyca?
Szacuje się, że 22% Polaków ma problemy z tarczycą, zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy. Czy wiesz, do czego jest potrzebna tarczyca? Jakie funkcje pełni tarczyca?
Tarczyca a problemy ze skórą
Tarczyca a problemy ze skórą
Skóra jest największym organem ludzkiego organizmu. Oprócz wielu ważnych zadań spełnia również funkcję estetyczną. Niestety niektóre choroby prowadzą do nieprzyjemnych i nieestetycznych zmian w obrębie skóry. Należą do nich m.in. choroby tarczycy.
Tarczyca i jej hormony
Tarczyca i jej hormony
Tarczyca jest narządem, który odpowiada za funkcjonowanie praktycznie wszystkich komórek w organizmie człowieka. Jej prawidłowa praca wpływa zarówno na rozwój umysłowy i motoryczny dzieci, jak i na ogólny stan zdrowia dorosłego człowieka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)