Totalne wycięcie krtani pozbawia całkowicie głosu. Mowę po laryngektomii można odzyskać przez wykształcenie głosu przełykowego, założenie protezki wentylowej oraz zastosowanie protezy głosowej, czyli sztucznej krtani./fot. Fotolia

Nie bój się operacji tarczycy!

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii – neuromonitoringu w chirurgii tarczycy, pacjenci nie muszą obawiać się operacji.
/ 28.04.2011 09:32
Totalne wycięcie krtani pozbawia całkowicie głosu. Mowę po laryngektomii można odzyskać przez wykształcenie głosu przełykowego, założenie protezki wentylowej oraz zastosowanie protezy głosowej, czyli sztucznej krtani./fot. Fotolia

Pod koniec kwietnia 2011 r. odbyła się w Krakowie I Konferencja Polskiej Grupy Badawczej ds. Neuromonitoringu Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej. Podczas spotkania doświadczeni chirurdzy dyskutowali nad stanowiskiem dotyczącym zastosowania neuromonitoringu podczas operacji tarczycy.

Okazuje się, że ponad 10% ludności Polski ma powiększoną tarczycę. Problemy z tarczyca mogą przejawiać się zmianami budowy lub zaburzeniami jej czynności. Szacuje się, że 10% chorych ze schorzeniami tarczycy wymaga leczenia metodami operacyjnymi.

U kogo należy przeprowadzić operację?

Zabieg należy przeprowadzić u osób z podejrzeniem lub rozpoznaniem choroby nowotworowej tarczycy, chorym u których zdiagnozowano wole zamostkowe lub śródpiersiowe, a także wole dużych rozmiarów, które uciska na drogi oddechowe.

Przeczytaj: Wole guzkowe toksyczne - co kryje się pod tą nazwą?

Strach przed zabiegiem

Chorzy często nie chcą poddać się zabiegowi i odmawiają jego wykonania, ze strachu przed powikłaniami operacyjnymi. Niestety niepoddanie się operacji w odpowiednim czasie może utrudnić leczenie w przyszłości, a nawet całkowicie je uniemożliwić.

Prof. dr hab. med. Wojciech Nowak podkreśla: „Strach przed powikłaniami jest rzeczą naturalną, należy jednak pamiętać, że współczesna medycyna oferuje coraz doskonalsze technologie pozwalające na zminimalizowanie ryzyka. Tymczasem w Polsce w dalszym ciągu strach przed operacją to jedna z głównych przyczyn odkładania na nieokreśloną przyszłość podjęcia leczenia zabiegowego”.

Neuromonitoring nerwów krtaniowych

Neuromonitoring nerwów krtaniowych umożliwia w trakcie operacji lokalizację i zachowanie czynności nerwów odpowiedzialnych za głos.
Zastosowanie tej techniki pozwala zminimalizować ryzyko komplikacji pooperacyjnych. Stosując podczas operacji neuromonitoring, lekarzowi jest łatwiej odnaleźć nerwy, ocenić ich czynność a także przewidzieć ich czynność po operacji.

Metoda ta była dotychczas nieosiągalna, teraz pozwala zniwelować ryzyko obustronnego uszkodzenia nerwów krtaniowych wstecznych. W przypadku ich uszkodzenia koniecznym było wykonanie tracheostomii, czyli otworu w tchawicy, który ułatwiał prawidłowe oddychanie.

Zgłoś się do lekarza w następujących sytuacjach:

1. Gdy czujesz się rozdrażniony, chudniesz, czujesz „nieregularne bicie serca”.
2. Gdy wyczuwasz twardy guzek na szyi, lub jej obwód szybko się powiększa.
3. Gdy zaczynasz mieć zadyszkę przy niewielkim wysiłku fizycznym (np. wejście po schodach).

Przeczytaj: Jak rozpoznać raka tarczycy?

Stanowisko członków Grupy Badawczej ds. Neuromonitoringu Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej

„Członkowie Grupy Badawczej ds. Neuromonitoringu Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej
w trakcie posiedzenia w dniu 16 kwietnia 2011 r. w Krakowie uznali za wskazane wyposażenie ośrodków chirurgii tarczycy w aparaturę do neuromonitoringu. Po analizie literatury światowej
i w oparciu o własne doświadczenia stwierdzono potrzebę prowadzenia programu rutynowych szkoleń w zakresie standaryzowanej techniki neuromonitoringu nerwów krtaniowych oraz stosowania tej metody w operacjach wybranych chorób tarczycy”.

Źródło: Materiały udostępnione przez Star PR Sp.z o.o. i Wspólnicy Sp.k.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (11)
/20.10.2016 01:38
Witam W wieku 15 lat zachorowalem na niedoczynność tarczycy. Zrobiono mu ust, wykryto guzki. Biopsy wykazało, ze nie są szkodliwe. Dzisiaj miałem operację usunięcia tarczycy i kanalikow węzłów chłonnych (27 lat). Leki odstawialem co jakiś czas lekcewazylem chorobę, bagatelizowalem ciągły kaszel. Nie dajcie się namawiać na nie przeprowadzanie operacji, na naturalne Metody, ziołami. Lekarze wiedzą co robią. Po operacji znowu mogę głębiej oddychać. Mimo ze jestem dopiero kilka godzin po to zdecydowanie czuję się lepiej pomimo bólu który mi towarzyszy. Pozdrawiam, Strach ma wielkie oczy.
/25.11.2015 13:03
lekarze mówili że bedzie wszystko dobrze po operacji ale ja nie wiem co robic,biore te hormony, ale nie wiem co jeszcze moge, moja sasiadka jadla duzo soli z jodem i leczyla sie ziolami i mowila ze sie wtedy najlepiej czula czy powinnam odstawic te leki
/18.10.2015 15:43
[quote=~gość] JESTEM KOBIETOM I MAM 48 LAT CZY W TYCH LATAH MORZNA IŚĆ NA OPERACJE I MOJA TARCZYCA JEST BARDZO WIDOCZNA CO ROBIĆ ? [/quote] Uczyć się ortografii, potem pomyśleć o leczeniu. Ja mam 61 lat i idę na operację :) Pozdrawiam
POKAŻ KOMENTARZE (8)