Kiedy zrobić USG tarczycy?

Dlaczego badanie USG tarczycy jest takie ważne? Kiedy wykonać USG tarczycy? Czego można się dowiedzieć o chorobie tarczycy z badania USG?
/ 25.08.2017 15:07

USG tarczycy to jedno z badań diagnostycznych, pozwalających wykryć choroby tarczycy. Pozwala na określenie i ocenę rozmiaru, kształtu, struktury położenia tarczycy. Sprawdź, na czym polega USG tarczycy, kiedy warto je wykonać i jakie są zalety badania ultrasonograficznego tarczycy.

USG tarczycy - w jakim celu?

USG jest zwykle pierwszym badaniem obrazowym tarczycy. Gruczoł leży powierzchownie, co umożliwia łatwy dostęp sondą. Badanie pozwala na określenie rozmiarów, kształtu, położenia i struktury tarczycy. USG jest mniej przydatne w ocenie wola zamostkowego, śródpiersiowego oraz odszczepów tarczycy.

Tu wykorzystywane są inne metody wizualizacji. USG wykrywa zmiany, które nie są dostępne w badaniu palpacyjnym oraz nie uwidaczniają się na obrazie scyntygraficznym. Umożliwia ocenę morfologii zmian guzowatych, a tym samym różnicowanie ich charakteru. Jeśli chodzi o zmiany torbielowate to czułość metody jest bliska 100%, czyli niemal we wszystkich przypadkach torbieli można postawić prawidłowe rozpoznanie. 

Kiedy zmiany tarczycy są złośliwe?

Nie można jednoznacznie stwierdzić czy dana zmiana w obrazie USG jest złośliwa. Można natomiast wykazać elementy, które sugerują złośliwy proces nowotworowy.

Polecamy: Guzek tarczycy - czy to może być rak?

Jedną z cech jest hipoechogeniczność zmiany w stosunku do otaczającego miąższu tarczycy. Oznacza to, że na monitorze jest ona ciemniejsza niż otaczające tkanki. Około 2/3 zmian złośliwych ma taki charakter.

Bardzo ważnym wskaźnikiem jest obecność mikrozwapnień, czyli zwapnień o średnicy mniejszej niż 2 mm. W 75% towarzyszą one rakom brodawkowatym i rdzeniastym. Większe zwapnienia występują często w zmianach łagodnych. 

Szczególną uwagę należy zwrócić na granice zmiany. Nieregularny ich zarys bywa znamieniem złośliwości. Najistotniejszym wskaźnikiem złośliwości jest obraz naciekania sąsiadujących z guzem struktur oraz uwidocznienie przerzutów w węzłach chłonnych. 

Ostateczne rozpoznanie można postawić na podstawie wyniku biopsji celowanej wykonanej pod kontrolą USG. Wstępnie wykonane badanie USG służy zatem do wytypowania zmian podejrzanych o proces złośliwy, które należy następnie zweryfikować za pomocą biopsji i oceny cytologicznej.

Zastosowanie w innych chorobach tarczycy

Badanie ultrasonograficzne jest bardzo przydatne w zapaleniach tarczycy. Dotyczy to zarówno ostrych, jaki i przewlekłych zapaleń. Częsta kontrola pozwala monitorować postęp choroby i skuteczność wdrożonego leczenia, co wiąże się z modyfikacją obrazu widocznego w USG. 

Zalety USG

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Praktycznie nie istnieją żadne przeciwwskazania do badania. Fale ultradźwiękowe są całkowicie bezpieczne dla organizmu. Dlatego, w przeciwieństwie do innych metod, można je bez obaw wykonywać u kobiet w ciąży i dzieci. Badanie to jest uzupełniające w stosunku do scyntygrafii. Niekiedy zastępuje badanie izotopowe, kiedy nie można go wykonać z powodu przeciwwskazań.

Polecamy: Biopsja cienkoigłowa tarczycy - kiedy wykonać?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (21)
/30.05.2018 17:22
Witam, tydzień temu wykryto mi niedoczynność tarczycy a mianowicie TSH 5,620, tydzień później zrobiłam szersze badania tj. przeciwciała, ft4, ft3 i wszystko jest w normie prócz tego, że w tydzień czasu TSH podrosło do 9,880. Lekarka rodzinna przepisała mi Euthyrox 25, po 2-3tyg kazała zwiększyć do 50 i to tyle. Powiedziała mi że nie mam Hashimoto, więc USG nie jest potrzebne i kazała przyjść za 2 miesiące. Co do diety to stwierdziła, że dieta nic nie daje i żeby z nią nie przesadzać. Doradźcie proszę bo nie wiem o robić, endokrynolog jest u nas tylko prywatnie i szkoda mi 200 zł wydać być może na darmo. Tak więc proszę o odpowiedź na następujące pytania: 1. Czy robić USG? 2. Czy podczas niedoczynności warto stosować dietę? 3. Czy ta choroba jest uleczalna? Pozdrawiam serdecznie i oczekuję na odpowiedzi :)
/07.04.2018 07:55
świńska tarczyca suplement diety Thyroid TR Thiroyd NDT tajski Naturalne rozwiązanie dla syntetycznych hormonów tarczycy. Potoczna "świnka" jest zdrowa, skuteczna i tania. Mam sprowadzany z Tajlandii suplement diety Thiroyd 1000 tabletek po 60 mg. Sprzedaję po 180zł + 20 zł przesyłka pobraniowa. Również mam suplement Thyroid TR (bez laktozy i glutenu), 1000 tabletek po 60 mg, za 250 zł, włącza to koszt wysyłki rejestrowanej z Tajlandii. Mogę też go wysłać z Polski, ale za 350 zł. Proszę przekaż znajomym. dziekuję z góry Jan Krongboon massagewarsaw gmail com
/25.08.2017 15:24
czu do usg tarczycy trzeba sie jakos przygotowac?
POKAŻ KOMENTARZE (18)