POLECAMY

Jakie badania zrobić, gdy podejrzewamy chorą tarczycę?

Jak rozpoznać, czy mamy chorą tarczycę? Może to sugerować widoczne bądź wyczuwalne powiększenie tarczycy, a także choroba w rodzinie. Istnieje również grupa charakterystycznych objawów dla nadczynności i niedoczynności tarczycy – poznaj je.

Prócz powiększenia tarczycy, problem chorobę tarczycy można również podejrzewać w przypadku, gdy takie schorzenia występowały w naszej w rodzinie oraz gdy chorujemy na chorobę autoimmunologiczną innego narządu.

Diagnostyka chorób tarczycy opiera się na diagnostyce czynnościowej – określenia funkcji hormonalnej oraz na diagnostyce morfologicznej – gdy obserwujemy zaburzenia jej budowy.

  • Diagnostyka czynnościowa:

Nadczynność czy niedoczynność?

W przypadku podejrzenia zaburzeń czynności hormonalnej tarczycy należy wykonać badania laboratoryjne, polegające na oznaczeniu stężenia hormonów we krwi.

Badaniem przesiewowym jest oznaczenie stężenia TSH (tyreoglobuliny), której prawidłowe wartości wynoszą od 0,4 do 4,0 mj.m./l.

W przypadku, gdy stężenie TSH jest nieprawidłowe, należy oznaczyć stężenie FT4 (wolnej tyroksyny). Czasami dodatkowo oznacza się stężenie FT3 (wolnej trijodotyroniny), gdy FT4 jest w normie przy nieprawidłowym TSH.

Czytaj więcej: Jakie objawy może wywoływać chora tarczyca?

Czy to na pewno choroba tarczycy?

Rozpoznanie wtórnej niedoczynności tarczycy (obniżone zarówno TSH jak i FT4) wskazuje nam na przyczynę choroby, leżącą w podwzgórzu lub w przysadce. W takim przypadku wykonuje się test stymulacji TSH hormonem uwalniającym (TRH), aby rozpoznać niedoczynność tarczycy pochodzenia podwzgórzowego lub przysadkowego.

Co to za choroba?

Choroba Gravesa-Basedowa, zapalenie tarczycy typu Hashimoto to choroby autoimmunologiczne tarczycy. W ich diagnostyce należy oznaczyć obecność przeciwciał przeciwtarczycowych. Oznacza się przeciwciała przeciwko receptorowi TSH (anty-TSHR), przeciwciała przeciwko tyreoperoksydazie (anty-TPO) oraz przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie (anty-Tg).

Polecamy: Czy chorą tarczycę można wyczuć dotykiem?

A może to nowotwór?

Przy podejrzeniu procesu nowotworowego tarczycy z badań laboratoryjnych należy wykonać oznaczanie stężenia tyreoglobuliny lub kalcytoniny przy podejrzeniu raka rdzeniastego tarczycy.

  • Diagnostyka morfologiczna:

Podstawowym badaniem obrazowym jest USG tarczycy. Ma ono zastosowanie w ocenie wielkości wola, wykryciu zmian ogniskowych (guzków) oraz w różnicowaniu chorób autoimmunologicznych i nieautoimmunologicznych tarczycy.

Co to za guzek?

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa BAC polega na nakłuciu tarczycy igłą i pobraniu materiału komórkowego do badania cytologicznego. Pod kontrolą USG wykonuje się biopsję celowaną. Głównym zadaniem BAC jest odróżnienie zmiany łagodnej od zmiany złośliwej.

Wskazaniem do wykonania biopsji jest zarówno guzek pojedynczy jak i wole wieloguzkowe oraz wole bolesne lub twarde.

Czy guzek jest przyczyną nadczynności tarczycy?

Scyntygrafia to badanie polegające na podaniu radioaktywnego technetu lub jodu i późniejszej ocenie wychwytu znacznika przez tarczycę za pomocą gammakamery. Badanie to pozwala wykryć pojedynczy guzek tarczycy wywołujący nadczynność tarczycy oraz wole guzkowe toksyczne.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (12)
/2 tygodnie temu
świńska tarczyca suplement diety Thyroid TR Thiroyd NDT tajski Naturalne rozwiązanie dla syntetycznych hormonów tarczycy. Potoczna "świnka" jest zdrowa, skuteczna i tania. Mam sprowadzany z Tajlandii suplement diety Thiroyd 1000 tabletek po 60 mg. Sprzedaję po 180zł + 20 zł przesyłka pobraniowa. Również mam suplement Thyroid TR (bez laktozy i glutenu), 1000 tabletek po 60 mg, za 250 zł, włącza to koszt wysyłki rejestrowanej z Tajlandii. Mogę też go wysłać z Polski, ale za 350 zł. Proszę przekaż znajomym. dziekuję z góry Jan Krongboon massagewarsaw gmail com
/miesiąc temu
ja odebralam wyniki swoich badan i oczom nie moglam uwierzyc. Moje TSH wynosi 25,2, FT3 0,8, FT4 7,4, a ANTYTPO wyszlo 92.2. Bardzo dlugo zwlekalam z pojsciem do lekarza. Kolezanka mi poradzila, zebym sie przebadala, ze to nic nie boli, bo jak twierdzila, ze wygladam jak trup. Faktycznie nigdy nie bylam wyspana, nic mi sie nie chcialo, i ogolnie zle sie czulam. A ja niestety boje sie chodzic do lekarza-kazdego, po tym jak wykryto u mojej cioci raka juz w zaawansowanym stopniu, i nie bylo szans na leczenie. Nic jej nie dolegalo. A tu takie niewinne badanie wykrylo cos takiego... Ciesze sie, ze moja kolezanka namowila mnie na te badania. Teraz zostalo mi branie lekow do konca zycia....
/5 miesięcy temu
Ja muszę się wam przyznać że długo zwlekałam ze zrobieniem jakichkolwiek badań, mimo że miałam naprawdę widoczne objawy, ale dopiero teraz to zauważyłam… Doszło do momentu, kiedy nie miałam ochoty wychodzić z domu, rozmawiać ze znajomymi, włosy wypadały mi garściami…. Nawet nie chciało mi się iść do lekarza, zbadać krwi, ale mąż znalazł w necie pielęgniarki z Medtodoor które przyszły pobrać krew, bo bez tego pewnie do tej pory bym nie wiedziała, że mam zaawansowaną niedoczynność tarczycy i Hashimoto...
POKAŻ KOMENTARZE (9)