Jak rozpoznać raka tarczycy?

Jak rozpoznać raka tarczycy?

Rak tarczycy przeważnie rozwija się powoli i późno daje przerzuty. Rak tarczycy wykryty odpowiednio wcześnie jest całkowicie wyleczalny. Jakie dolegliwości sugerują raka tarczycy? Jak przeprowadzić diagnostykę?
/ 13.08.2010 12:06
Jak rozpoznać raka tarczycy?

Czynniki ryzyka zachorowania na raka tarczycy

Ryzyko zachorowania na raka tarczycy zwiększa przede wszystkim promieniowanie jonizujące, zwłaszcza, gdy do ekspozycji doszło w dzieciństwie. Jako, że promieniowanie to jest często stosowane w terapii nowotworów układu krwiotwórczego, to osoby, które w przeszłości leczone były tą metodą (na przykład z powodu białaczki), częściej niż inne zapadają na raka tarczycy.

Kolejnym czynnikiem ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy tego narządu jest niedobór jodu w środowisku. W niektórych typach raka znaczącą rolę odgrywa także predyspozycja genetyczna.

Objawy raka tarczycy

Guzki tarczycy, które później okazują się być nowotworami, rozwijają się zwykle powoli. Przez długi czas nie powodują żadnych dolegliwości i są niewyczuwalne dotykiem. Czasem pierwszym objawem nowotworu jest powiększenie węzłów chłonnych szyi, znacznie rzadziej - chrypka. W niektórych typach raka (tych o najbardziej agresywnym przebiegu) wystąpić może ból szyi z towarzyszącą dusznością.

Warto przeczytać: Czy zmiana łagodna tarczycy może zezłośliwieć?

Jak rozpoznawany jest nowotwór?

Guzek tarczycy, który później okazuje się rakiem, zwykle nie wykazuje żadnych charakterystycznych cech. Może zostać wykryty przypadkowo przez samego pacjenta lub podczas badania palpacyjnego lub badania USG tarczycy przez lekarza. Jeśli budzi on obawy lekarza, pacjent kierowany jest na biopsję tarczycy. Do cech budzących niepokój należą: guz wyczuwalny dotykiem, największy wymiar zmiany przekraczający 1 cm, cechy złośliwości w obrazie USG.

W części przypadków wstępne rozpoznanie raka tarczycy stawiane jest na podstawie wyniku biopsji. Konieczna jest wtedy operacja, a usunięta tarczyca poddawana jest badaniu histopatologicznemu – dopiero na jego podstawie postawione może być ostateczne rozpoznanie nowotworu złośliwego tarczycy.

Nie zawsze jednak biopsja jest w stanie całkowicie wykluczyć nowotwór złośliwy. Tak jest w przypadku tzw. guzów pęcherzykowych – dopiero pooperacyjne badanie histopatologiczne pozwala odpowiedzieć, czy guzek był rakiem czy też nie. Nie zawsze jednak zapada decyzja o operacji – gdy lekarz, na podstawie wyniku USG stwierdzi, że zmiana jest najprawdopodobniej łagodna, zwykle zaleca jedynie jej obserwację.

Czytaj też: Guzek tarczycy – czy to może być rak?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/07.03.2015 06:06
ja bylam chora na raka tarczycy mialam lat 32
/04.11.2014 03:32
Mam guzka...teraz juz wiem, ze to wezel chlonny od wiele lat. Mieszkam w tym najlepszym kraju na swiecie i ...nie wiem co mam robic. Bylam w Polsce w lipca , robilam badania I wyszlo , ze poszlam na USG z innych wzgledow. Pani doctor zaraz powiedziala , ze jej sie nie podoba moja tarczyca. No i wyszlo...mala , guzkowata , I ten powieksony wezel. Dzis odwiedzilam moje lekarza I'd 23 lat i on stwierdzil ,ze poniewaz mam guzka 4,5 cm musze miec wiele dodatkowych badan. Nie mam ubezpieczenia , ale mam to gdzies. No jestem w najlepszym kraju na swiecie.... Hahaha. Poinfornuje jak to rak I bede umierac i co ten...najlepszym kraj mi pomogl. Zycze powodzenia..sobie tez. Pa
/11.08.2014 12:22
ja jam 12 lat i raka tarczycy 4 stopnia to okropne nie mam szans na przerzycie operacji więc nie czekam na operacje to bezsensu
POKAŻ KOMENTARZE (3)