Będziesz miała operację tarczycy? Te informacje pomogą ci dobrze się przygotować!

Fachowa nazwa usunięcia tarczycy to tyreoidektomia. Może ona polegać na całkowitym lub częściowym wycięciu gruczołu. Jakie są do tego wskazania, na czym polega przygotowanie się do operacji i jak może ona przebiegać? Przeczytaj!
Diana Ożarowska-Sady / 9 miesięcy temu
Będziesz miała operację tarczycy? Te informacje pomogą ci dobrze się przygotować! fot. Adobe Stock

Wskazaniem do chirurgicznego usunięcia tarczycy jest np. wole zamostkowe, czyli stan, gdy tarczyca powiększa się tak, że sięga aż za mostek. Efektem tego jest ucisk np. na naczynia krwionośne, tchawicę czy przełyk. Co może prowadzić do dławienia się, duszności czy związanych zaburzeniami krążenia obrzęków, bólów i zawrotów głowy.
Inne sytuacje, gdy lekarz kieruje na tyreoidektomię, to np.

 • podejrzenie choroby nowotworowej lub zmiany, którą trudno zdiagnozować
 • zaawansowane wole guzkowate, które nie reaguje na leczenie faramkologiczne, albo z jakichś przyczyn (np. kardiologicznych) uniemożliwia stosowanie leków;
 • nadczynność tarczycy, która z podobnych powodów, co wyżej wymienione wole guzkowate jest trudna do opanowania w inny sposób;
 • względy estetyczne (gdy wole jest na tyle duże, że deformuje wygląd szyi).

Od kogo skierowanie na usunięcie tarczycy?

Zanim zostaniesz zakwalifikowana do leczenia operacyjnego, diagnostykę zaczynasz zwykle od lekarza pierwszego kontaktu, który kieruje cię do endokrynologa, a ten – na podstawie zleconych badań, kieruje cię do specjalisty chirurgii ogólnej i endokrynologicznej. O ile sytuacja nie wymaga działania na cito, cała procedura (w ramach NFZ) trwa od kilku do kilkunastu miesięcy.

Na czym polega przygotowanie do usunięcia tarczycy?

Podstawa, to jak najlepsze unormowanie pracy tarczycy – czyli wprowadzenie jej w stan eutyrozy (mamy wtedy hormony w normie). Zwykle cel ten osiąga się dobierając odpowiednie dawki leków suplementujących hormony tarczycy (przy niedoczynności gruczołu) lub ograniczające ich produkcję (przy nadczynności). Oprócz tego przed operacją trzeba zrobić zlecone przez lekarza kwalifikującego badania. Zwykle są to:

 • badania z krwi – morfologia krwi, poziom elektrolitów, glukoza, parametry układu krzepnięcia, mocznik, kreatynina, oznaczenie grupy krwi, poziom TSH i hormonów tarczycy ( FT3, FT4 i kalcytonina), poziom ciał przeciwtarczycowych
 • ogólne badanie moczu
 • badania tarczycy – USG, biopsja, scyntygrafia
 • inne badania obrazowe, np. RTG klatki piersiowej, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.

Dokładną listę badań (zależną od sytuacji klinicznej) dostaniesz od lekarza kwalifikującego do operacji. Dostaniesz także wskazówki dotyczące przygotowania – m.in. takie, że w dniu operacji trzeba być wykąpanym, na czczo, a także które ze stale zażywanych leków trzeba nadal przyjmować, a które (i z jakim wyprzedzeniem) należy przed operacją odstawić.

Ile trwa usunięcie tarczycy?

Operacja trwa zwykle od 1 godziny do 2 godzin (choć może i dłużej). Wszystko zależy od rozległości zabiegu, metody, jaką jest wykonywany oraz ewentualnych utrudnień związanych ze stanem zdrowia pacjenta.

 • W każdym przypadku tarczycę usuwa się w znieczuleniu ogólnym. W trakcie tyreoidektomii pacjent leży na plecach z odgiętą do tyłu głową.
 • Tarczyca może być usunięta metodą klasyczną  – konieczne jest do tego przecięcie skóry z przodu szyi, nieco nad górnym brzegiem mostka.
 • W niektórych przypadkach można jednak zastosować metody małoinwazyjne czyli tyreoidektomię wideoskopową lub endoskopową. Wszystko jednak zależy od rozległości planowanej operacji, jej celu i stanu pacjenta.

Polecamy!
Masz niedoczynność tarczycy? Tego lepiej nie jedz! – ostrzegają. Czy mają rację?
Badasz TSH? Wyniki mogą być zafałszowane! Oto 5 przykładowych sytuacji...
Niedoczynność tarczycy a ciąża. 7 ważnych faktów

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)