POLECAMY

Jak hormony tarczycy wpływają na płodność?

Zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn dysfunkcja tarczycy może powodować problemy z płodnością. Podjęcie leczenia pozwala na wyrównanie niedoboru lub nadmiaru hormonów tego narządu i zwiększa szansę na posiadanie dzieci. Jakie problemy związane z tarczycą mogą utrudniać zajście w ciążę?
Jak hormony tarczycy wpływają na płodność?

Do czego prowadzą nadczynność i niedoczynność tarczycy?

Nieprawidłowa czynność – dysfunkcja – gruczołu tarczowego (tarczycy) prowadzi do nadmiernej lub niedostatecznej produkcji hormonów tarczycy. Do dysfunkcji tarczycy zalicza się między innymi: najczęściej występujące jej zapalenie (choroba Hashimoto), powiększenie się jej objętości (tzw. wole proste), powstanie guzków w tarczycy (wole guzkowe) i wiele innych (w tym guzy nowotworowe).

Każde z wymienionych schorzeń tarczycy może prowadzić do nadmiernej lub (częściej) niedostatecznej produkcji hormonów tarczycy. Mówi się wtedy o nadczynności bądź niedoczynności tarczycy. Oba te zaburzenia hormonalne mogą mieć negatywny wpływ na płodność zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Zaburzona praca tarczycy prowadzi do niekorzystnych zmian w funkcjonowaniu między innymi przysadki mózgowej, kontrolującej wytwarzanie hormonów przez inne gruczoły (w tym jajniki u kobiet i jądra u mężczyzn). Ponadto hormony tarczycy mają decydujący wpływ na metabolizm organizmu.  

Choroby tarczycy a niepłodność żeńska

Znaczna dysfunkcja tarczycy może powodować niepłodność u kobiet. Dotyczy to częściej niedoczynności tarczycy. Najbardziej niepokojącym objawem niedostatecznej produkcji hormonów tarczycy są zaburzenia miesiączkowania, którym czasami towarzyszy mlekotok. Zbyt niskie stężenia hormonów tarczycy mogą powodować zaburzenia owulacji i negatywnie wpływać na drugą fazę cyklu miesiączkowego, co ogranicza możliwości zajścia w ciążę.

W łagodnej postaci niedoczynności tarczycy zajście w ciążę jest możliwe. Jednak należy pamiętać, że hormony tarczycy są niezbędne dla prawidłowego rozwoju płodu, zwłaszcza jego tarczycy i centralnego układu nerwowego, głównie w początkowym okresie ciąży. Nie bez znaczenia są też zaburzone procesy metaboliczne spowodowane niedoborem hormonów tarczycy. Łagodniejsza postać niedoczynności tarczycy może powodować nieprawidłowy rozwój płodu lub poronienia. Jeśli kobieta ma problem z zajściem w ciążę lub problemy z jej utrzymaniem, a wyniki badań wskazują na nieprawidłowe stężenia hormonów TSH, T4 (tyroksyny) i T3 (trójjodotyroniny), należy podjąć leczenie hormonami tarczycy. Może to się okazać prostą metodą pozwalającą na zajście w ciążę i jej donoszenie.

Nadczynność tarczycy jest wynikiem nadmiernej produkcji hormonów tego narządu. Może to prowadzić do nieprawidłowej gospodarki hormonalnej, która ogranicza produkcję estrogenów, co powoduje, że organizm kobiety przestaje działać sprawnie. Może również dojść do zatrzymania owulacji, ale najczęściej nadczynność tarczycy prowadzi do komplikacji ciąży, zwłaszcza układu krążenia ciężarnej i zaburzeń metabolicznych w trzecim trymestrze ciąży. Może być również przyczyną groźnego dla życia ciężarnej tzw. przełomu tarczycowego.

Choroby tarczycy a niepłodność męska

Dysfunkcja tarczycy u mężczyzn jest zjawiskiem znacznie rzadszym niż u kobiet. Niemniej, jeśli poziom hormonów jest nieprawidłowy, należy podjąć leczenie. Niedoczynność tarczycy u mężczyzn obniża libido i funkcję jąder. Schorzenie to może prowadzić do obniżenia jakości plemników, co uniemożliwia zapłodnienie lub prawidłowy rozwój zygoty.

Należy pamiętać, że słaba jakość nasienia może być spowodowana również m.in.: wiekiem mężczyzny, otyłością, nadwagą, niedowagą, stresem i nieodpowiednim stylem życia. Po ocenie jakości plemników lekarz podejmuje działania pozwalające ustalić przyczynę osłabienia gamet i podjęcie leczenia.

Decydując się na posiadanie potomstwa, należy wykonać badania TSH pozwalające określić funkcjonowanie tarczycy zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny. W razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości należy skonsultować się z lekarzem endokrynologiem, który zadecyduje czy konieczna jest terapia. Im wcześniej zostanie podjęte ewentualne leczenie, tym mniejsze będzie ryzyko problemów z niepłodnością spowodowanych chorobami tarczycy. Należy również pamiętać, że wszelkie nieprawidłowości w działaniu tego narządu rzutują także na nasze codzienne funkcjonowanie i nie należy ich bagatelizować.

 Konsultacja merytoryczna: dr n. med. Robert Sienkiewicz – Centrum Ginekologii i Leczenia Niepłodności VITROLIVE, członek Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE), Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. 

Hashimoto a płodność, czy jak pomóc organizmowi zajść w ciążę?
Do czego człowiekowi jest potrzebna tarczyca?
Niedoczynność tarczycy a płodność 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 miesiące temu
świńska tarczyca suplement diety Thyroid TR Thiroyd NDT tajski Mam sprowadzany z Tajlandii suplement diety Thiroyd 1000 tabletek po 60 mg. Sprzedaję po 180zł + 20 zł przesyłka pobraniowa. Również mam suplement Thyroid-S i Thyroid TR (bez laktozy i glutenu), 1000 tabletek po 60 mg, za 250 zł, włącza to koszt wysyłki rejestrowanej z Tajlandii. Mogę też go wysłać z Polski, ale za 350 zł. Proszę przekaż znajomym. dziekuję z góry Jan Krongboon massagewarsaw malpa gmail com