POLECAMY

Jak odżywiać się przy chorobie Hashimoto?

Samowolne wykluczenie różnych składników z codziennej diety przy chorobie Hashimoto nie jest dobrym rozwiązaniem. Sprawdź, jak powinny się odżywiać osoby ze schorzeniem tarczycy!
Jak odżywiać się przy chorobie Hashimoto?

Często nie doceniamy roli diety i jej wpływu na nasze zdrowie. Źle skomponowane posiłki skutkują licznymi niedoborami w organizmie oraz negatywnie wpływają na działanie poszczególnych narządów. Odpowiednie żywienie może też wspomagać chorych w codziennym zmaganiu się ze schorzeniami, w tym z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy, zwanym chorobą Hashimoto. Pewne modyfikacje żywieniowe pomagają w jego leczeniu, prowadząc nawet do obniżenia przyjmowanej dawki leku, a także do redukcji masy ciała.  

Nie są znane dokładne przyczyny zachorowań na chorobę Hashimoto. Wiadomo jednak, że dotyka ona częściej kobiety niż mężczyzn. Niestety dolegliwości związane z Hashimoto zwykle mają wpływ również na inne aspekty życia: problemy z nadmierną masą ciała, ciągłe uczucie zmęczenia, zaburzenia związane z układem pokarmowym, a także problemy z płodnością. Dlatego ważna jest indywidualizacja zaleceń żywieniowych, która połączona z odpowiednim leczeniem, zminimalizuje dolegliwości współtowarzyszące chorobie. Warto za pomocą zindywidualizowanej diety próbować wpłynąć na przebieg choroby, a tym samym na jej skutki.

Poznaj przyczynę 

Prawidłowa mikroflora jelitowa ma wpływ na prawidłowe działanie całego organizmu, w tym tarczycy. Dlatego osoby ze schorzeniami tego narządu powinny zwrócić szczególną uwagę na jej stan. Zaburzenia mikroflory jelit powiązane są z powstawaniem syndromu jelita przesiąkliwego, który prowadzi do alergii IgG-zależnej, a w rezultacie chronicznego stanu zapalnego w organizmie.

Statystycznie wśród chorych najczęściej występuje nadwrażliwość na gluten oraz mleko krowie, jednak nie można samemu wykluczyć alergii także na inne pokarmy. Niestety zdarza się, że choroba Hashimoto może być również związana z niezdiagnozowaną celiakią. Dlatego pacjentów, którzy przyjmują duże dawki leków, powinno kierować się także na badania umożliwiające wykrycie celiakii, czyli genetycznej choroby objawiającej się nietolerancją glutenu.

Nie eliminuj na własną rękę

Samowolne wykluczenie różnych składników z codziennej diety, co do których mamy podejrzenia, że wywołują u nas niepożądane efekty, nie jest dobrym rozwiązaniem i może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie. Brak odpowiednio zbilansowanej diety powoduje ryzyko wystąpienia niedoborów żywieniowych. Dlatego dobra dieta, dla osoby chorej na Hashimoto, musi być zindywidualizowana i prowadzona przez lekarza lub dietetyka, który decyduje również o czasie jej trwania.

Specjaliści po wykonaniu testów diagnostycznych, takich jak badanie krwi ImuPro, powinni wskazać uczulające produkty oraz dobrać odpowiedni sposób żywienia. Dlatego diagnozując alergię IgG-zależną warto wybierać test, który sprawdza jak najwięcej produktów żywieniowych.

Sprawdź, czy masz chorobę Hashimoto!

Nie działaj w pośpiechu

Zauważenie spektakularnych efektów diety eliminacyjnej z dnia na dzień może być trudne, z uwagi na to, że przy chorobach autoimmunologicznych często reakcje organizmu są niespecyficzne i opóźnione. Dlatego po odpowiedniej diagnostyce i wykluczeniu wskazanego przez specjalistę produktu warto stosować się do zindywidualizowanych zaleceń, a efekty, takie jak poprawa samopoczucia, czy spadek wagi, przyjdą z czasem. Na lżejszy przebieg choroby tarczycy może wpływać także dobrze dobrana probiotykoterapia. Ustala się ją na podstawie badania kału, na przykład KyberKompakt, które wskazuje zaburzenia zachodzące we florze bakterii i grzybów znajdujących się w jelicie.

Dbaj o swoje samopoczucie

Dobrze zdiagnozowana alergia pokarmowa i prawidłowo skomponowana dieta z pewnością pozytywnie wpłyną na samopoczucie, wygląd, a nawet obniżenie dawki przyjmowanego leku. Jednak nie można zapominać o aktywności fizycznej, która tylko wspomoże proces leczenia. Oczywiście warto skonsultować planowany wysiłek z lekarzem, dietetykiem lub trenerem, aby doradził, jaka forma ruchu będzie najbardziej odpowiednia dla osoby ze schorzeniem tarczycy.

Jak leczyć chorobę Hashimoto?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/rok temu
Osoby chorujące na choroby autoimmunologiczne takie jak Hashimoto mają ponad dziesięciokrotnie większe ryzyko wystąpienia celiakii. I tylko osoby u których ta choroba została potwierdzona powinny odrzucić gluten. Lekarze mówią inaczej, bo jest tak łatwiej i pewnie $$$ się zgadza. Jeżeli ktoś nie musi, to nie powinien odstawiać glutenu. Pozdrawiam
/2 lata temu
mi dietetyk zlecił radykalną zmianę diety, no jak najmniej glutenu, co doprowadziło do tego, że zaczęłam sama wypiekać chleb, na początku próbowałam w piekarniku, ale zawsze coś było nie tak, nie ta temperatura, za krótko trzymany, za długo... i kupiłam sobie automat, najprostszy jaki znalazłam w sklepie, z panasonica i dla mnie jest rewelacyjny. Prosty w obsłudze, wszystko działa jak powinno i wreszcie mam pewność, że chleb nie ma glutenu.
/2 lata temu
Ta Pani jest na pewno lekarzem? Jeśli samo tsh to jedyny wyznacznik określający ewentualną nieprawidłowość, i w konsekwencji przepisanie sztucznych hormonów to naprawdę lekarze przespali 10lat swoich studiów... Szkoda, że taki filmik został umieszczony pod rzeczowym artykułem dr Gałęckiej :/ Panie z problemamyi z tarczycą- apeluję- nie dajcie sobie wmówić, że macie chorą tarczycę po zbadaniu samego poziomu tsh. To czysta manipulacja, wszystko można uregulować odpowiedni zaleceniami i dietą.