Guzek tarczycy – czy to może być rak?

Wykrycie guzka tarczycy nie jest jednoznaczne z rozpoznaniem nowotworu. Jakie badania należy wykonać, aby wykluczyć raka? Jakie cechy przemawiają za złośliwym charakterem guzka tarczycy?

Guzki tarczycy – czy to może być rak?

Wykrycie guzka tarczycy nie jest jednoznaczne z rozpoznaniem nowotworu. Jakie badania należy wykonać, aby wykluczyć raka? Jakie cechy przemawiają za złośliwym charakterem guzka tarczycy?

Jak diagnozuje się guzki tarczycy?

Jeśli wyczujemy na szyi w okolicy tarczycy niepokojącą nas zmianę, powinniśmy zgłosić się do lekarza. Jeśli lekarz potwierdzi, że jest to guzek tarczycy, kolejnym etapem diagnostycznym jest wykonanie badania USG. W następnej kolejności wykonuje się biopsję tarczycy oraz oznaczenia hormonów (TSH, hormony tarczycy).

Biopsja konieczna będzie także wtedy, gdy w USG tarczycy (wykonywanym np. w trakcie diagnostyki zaburzeń hormonalnych) lekarz stwierdzi obecność guzków o średnicy powyżej jednego centymetra (których nie wyczuł wcześniej dotykiem). Jeśli natomiast w USG uwidocznione zostaną mniejsze zmiany, które nie budzą zastrzeżeń badającego lekarza, nie ma potrzeby prowadzenia dalszej diagnostyki ani podejmowania leczenia.

Polecamy: Czy guzki koloidowe tarczycy są groźne?

Co zrobić ze zmianami poniżej jednego centymetra?

Nigdy nie ma pewności, że zmiany poniżej jednego centymetra, dla których nie przeprowadza się dalszej diagnostyki, nie są zmianami nowotworowymi. Wziąć należy jednak pod uwagę fakt, że zmiany w USG tarczycy wykrywane są u ponad połowy zdrowych osób. Dlatego też prawdopodobieństwo, że kilkumilimetrowa zmiana wykryta w badaniu USG, która nie budzi podejrzeń lekarza, będzie nowotworem złośliwym jest minimalne.

Guzki tarczycy są wykrywane badaniem USG u dużego odsetka zdrowych osób, dlatego nie ma powodów nadmiernie się zamartwiać, gdy w opisie badania znajdzie się o nich wzmianka.

Oczywiście może zdarzyć się tak, że początkowo mała zmiana zacznie rosnąć. Dlatego też po roku od stwierdzenia w tarczycy guzka (guzków) wykonuje się kontrolne badanie USG. Ocenia się w nim wielkość zmiany, progresję wzrostową i na podstawie tych danych podejmuje się decyzję o ewentualnej dalszej diagnostyce.

Kiedy guzek tarczycy budzi szczególny niepokój?

Istnieją jednak okoliczności, w których ze strony lekarza musi być zachowana szczególna ostrożność. Nawet małe zmiany w miąższu tarczycy powinny być wskazaniem do dalszej diagnostyki, jeżeli stwierdzi się cechy zwiększające prawdopodobieństwo ich złośliwego charakteru.

Sytuacje zwiększające ryzyko wystąpienia złośliwego guzka tarczycy:

  • występowanie raka tarczycy w rodzinie,
  • wcześniejsze napromienianie okolicy szyi (np. u osób leczonych napromienianiem z powodu innego nowotworu),
  • powiększenie węzłów chłonnych szyjnych,
  • chrypka towarzysząca obecności guzka,
  • wiek pacjenta: < 18 lat, > 60 lat,
  • szybki wzrost (powiększanie się) guzka,
  • płeć męska,
  • Niepokojący lekarza wygląd guzka w USG

Zobacz też: Czy zmiana łagodna tarczycy może zezłośliwieć?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (24)
/rok temu
Mam 40 lat, blalo mnie cos w klatce piersiowej wiec poszlam prywatnie do kardiologa a ten przypadkiem wykryl guzki tarczycy, ok 8 mm, 2 sztuki, poza tym prawy plat powiekszony. Tsh I ft 4 w normie, jedynie anty tpo podwyzszone. Czekalam na biopsje miesiac I w tym czasie przezylam koszmar, myslac z kim zostawie synka, cisnienie 160 na 100, czulam sie tak zle, ze nie mialam sily wstawac. Wszystko to z powodu stresu, strachu przed rakiem. Przeszukiwalam internet I wyszlo mi, ze te wyniki wskazuja na raka. Okazalo sie, ze to bzdura. o zwykle zmiany lagodne. Endokrynolog powiedzial, ze co 3 osoba ma guzki lagodne tarczycy a o tym nie wie. Przyjaciolka stomatolog powiedziala, ze co 3 kobieta ja jej fotelu ma hashimoto, czyli zapalenie tarczycy. Pisze to tylko po to, zebyscie kochane nie panikowaly, jak ktos wykryje u Was guzka. Po prostu pojdzcie na biopsje, I enokrynolog zdecyduje, czy wlaczac hormony, czy nie. Mozna sie zalatwic na amen stresem I strachem przed rakiem.. Bardziej niz to robi rak, bo rak tarczycy to, wedlug prof endokrynologii, "najlepszy rak", prawie pewne wyleczenie, usuwac latwo. Tak ze nie panikowac, tylko sie badac I leczyc to ustrojstwo.
/3 lata temu
Dzień dobry , czy mogę poprosić o komentarz. Byłam u specjalisty, ostatnio bardzo żle sie czułam, miałam słabe wyniki krwi, strasznie wypadały mi włosy i żle wyszło ekg. Poszłam do lekarza endokrynologa, który stwierdził- Gruczoł tarczycowy o całkowitej objetości ok 23 ml, w tym płat prawy ok 13 ml . Echostruktura płata prawego jednorodna,normoechogenna. W płacie lewym widoczna zmiana ogniskowa, płynowo-lita śr. 8 mm
/3 lata temu
Chcąc uzyskać dokładniejsze informacje o badanych zmianach w tarczycy, niż te, które mamy po badaniu USG, powinno wykonać się badanie rezonansem magnetycznym, np. w naszym Centrum Rex Medica w Warszawie. Wysoka rozdzielczość zdjęcia z tego urządzenia, daje lekarzowi możliwość lepszej oceny powstałej zmiany. http://www.rexmedica.pl/
POKAŻ KOMENTARZE (21)