POLECAMY

Słownik zdrowia

Sprawdź co oznaczają pojęcia medyczne. W encyklopedii zdrowia dowiesz się jakie są objawy chorób, infekcji, oraz jak się leczyć

Transfuzjolog kliniczny

Transfuzjolog kliniczny zajmuje się wszelkimi zagadnieniami związanymi z krwiodawstwem i krwiolecznictwem. Oczekuje się, że lekarz ze specjalizacją związaną z transfuzją krwi będzie miał podstawową wiedzę z zakresu reumatologii, kardiologii, pulmonologii, intensywnej opieki medycznej, nefrologii, endokrynologii i diabetologii, gastroenterologii i hematologii. Wymagana jest specjalistyczna wiedza z zastosowania krwiodawstwa i krwiolecznictwa w onkologii, hematologii, kardiochirurgii, perinatologii, w chorobach zakaźnych, chemioterapii nowotworów i transplantacjach komórek macierzystych.

Rodzaj specjalizacji: podstawowa specjalność lekarska

Czas trwania specjalizacji: 5 lat

Czym zajmuje się transfuzjolog kliniczny?

Wykształcenie transfuzjologa klinicznego umożliwia m.in. organizowanie krwiodawstwa na terenie danej jednostki klinicznej, kwalifikowanie dawców do oddawania krwi, pobieranie komórek krwiotwórczych, sprawowanie nadzoru nad krwiolecznictwem oraz kwalifikowanie chorych do różnych procedur medycznych, takich jak autotransfuzja czy hemodilucja.

Jaka jest wiedza transfuzjologa z zakresu chorób wewnętrznych?

Szczególnie ważne jest to, by transfuzjolog nie tylko znał i umiał wykonywać zabiegi głównie związane z transfuzjologią i hematologią, ale także miał elementarną wiedzę z diagnostyki, różnicowania i leczenia chorób z różnych innych dziedzin medycyny. Konieczne jest, by transfuzjolog znał się na wszelkiego rodzaju wstrząsach, chorobach tętnic i naczyń obwodowych, zawałach serca, kardiomiopatiach, zatorowości płucnej, chorobach restrykcyjnych i obturacyjnych płuc. Oprócz tego wymagana powinna być również wiedza z chorób wywodzących się z endokrynologii, diabetologii oraz patofizjologii całego układu pokarmowego.

Jaka specjalistyczna wiedza z transfuzjologii jest potrzebna?

Transfuzjolog kliniczny musi mieć wiedzę dotyczącą m.in. immunologii transfuzjologicznej, chorób hemolitycznych płodów i noworodków, chorób prionowych, wstrząsu poprzetoczeniowego, skaz krwotocznych, chorób rozrostowych układu krwionośnego oraz podstaw transplantologii ze szczególnym uwzględnieniem przeszczepiania hemopoetycznych komórek macierzystych.

Jakie specjalistyczne zabiegi wykonuje transfuzjolog?

Po ukończonej specjalizacji z transfuzjologii klinicznej lekarz powinien umieć wykonywać infuzje lub wstrzyknięcia płynów krwiopochodnych, próby zgodności przed przetoczeniem krwi, procedurę autotransfuzji, wykrywać i identyfikować klinicznie istotne przeciwciała, oraz wykonywać oznaczenia grup krwi układów AB, RH oraz antygenów z innych układów grupowych. W trakcie specjalizacji lekarz powinien również brać udział w procedurze krążenia pozaustrojowego stosowanego podczas operacji kardiochirurgicznych a także asystować przy wykonywaniu biopsji szpiku u dzieci.

Autor: Agnieszka Gonciarska


Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj serwis zdrowie.wieszjak.polki.pl

Chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami? Szukasz pomocy? Wejdź na forum commed.polki.pl do działu Hematolog.

Chcesz znaleźć transfuzjologa klinicznego? Skorzystaj z wyszukiwarki rynekmedyczny.polki.pl