Rotawirusy

Rotawirusy to grupa wirusów o charakterystycznej symetrii, których nazwa wiąże się z okrągłym kształtem. Powodują wymioty i biegunkę, są najczęstszą przyczyną tzw. grypy żołądkowej lub jelitowej.

Istnieje kilka grup rotawirusów, ale przyczyną większości (90 proc.) wszystkich zakażeń rotawirusowych, zarówno u dzieci jak i dorosłych, jest wirus grupy A. Cechuje go wysoka zaraźliwość i przeżywalność (nawet do 4 godzin na rękach osoby zakażonej i kilka dni na powierzchniach, które miały kontakt z wirusem).
Objawy infekcji są bardzo charakterystyczne. Pojawiają się:

  • wymioty (z częstotliwością minimum 4-5 razy na dobę)
  • zwykle ostra, wodnista biegunka
  • gorączka (czasem niewysoka, ale niekiedy u dzieci może sięgać nawet 40 stopni C).

U każdego zakażenie rotawirusowe może mieć nieco inny przebieg, od łagodnego przez umiarkowany aż po ciążką postać, która bardzo szybko może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Zwłaszcza u dzieci jest to niebezpieczna sytuacja, dlatego koniecznie trzeba skonsultować się z pediatrą, aby wdrożyć odpowiednie leczenie. Polega ono głównie na podawaniu płynów (woda, elektrolity – dostępne w aptece bez recepty).

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania zakażeniom rotawirusowym lub przynajmniej złagodzenia ich przebiegu, jest szczepienie. Można zaszczepić dziecko po ukończeniu 6 tyg. życia, a ostatnia dawka nie może być podana później niż do końca drugiego roku życia.