Rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny to forma diagnostyczna w medycynie, która wykorzystuje oddziaływanie fal o częstotliwości radiowej na protony, które znajdują się w polu magnetycznym. Pozwala wykryć choroby układu nerwowego, nowotwory, przerzuty, zmiany zapalne i chorobowe.

Rezonans magnetyczny to często stosowane badanie w celu zdiagnozowania wielu chorób, m.in.: układu nerwowego (np. stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, choroba Huntingtona), kostno-stawowego, kręgosłupa czy nowotworowych.
Jest całkowicie bezpieczne, bezbolesne i nieinwazyjne, chociaż niektórzy pacjenci odczuwają lekki dyskomfort, ponieważ w dość wąskim aparacie do rezonansu magnetycznego trzeba wytrzymać w pozycji nieruchomej przez kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt minut.

W trakcie działania rezonansu wytwarzane jest pole magnetyczne, dlatego bezwzględne przeciwwskazania do wykonania tego badania dotyczą pacjentów z wszczepionymi urządzeniami elektrycznymi i elektronicznymi, takimi jak: rozrusznik serca (szczególnie starszego typu), pompa insulinowa, aparat słuchowy, neurostymulatory i inne magnetyczne obce ciała metalowe, znajdujące się w okolicy tkanek miękkich jak np. klipsy naczyniowe. Przeciwwskazania względne (o możliwości wykonania badania decyduje lekarz) dotyczą pacjentów ze sztuczną zastawką (zależy to od jej typu), kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, osób posiadających implanty ortopedyczne.

Wykonanie badania jest też trudne w przypadku osób cierpiących na klaustrofobię. W takich sytuacjach stosowanym rozwiązaniem jest narkoza.