Retinoidy

Retinoidy to grupa związków, obejmująca witaminę A (retinol) oraz jej naturalne i syntetyczne analogi. Są to substancje korzystnie wpływające na stan skóry, dlatego znalazły zastosowanie w leczeniu wielu chorób dermatologicznych.

Retinoidy wpływają na odnowę komórek naskórka, bo przyczyniają się do złuszczania warstwy rogowej skóry, redukują jej stany zapalne, pobudzają wzrost komórek nabłonka. Jak działają retinoidy:

  • zmniejszają łojotok skóry
  • redukują przebarwienia (również te, które powstały w wyniku zmian trądzikowych)
  • wzmacniają warstwę ochronną skóry, dzieki czemu jest ona bardziej odporna na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych (promieniowanie UV, zanieczyszczenie powietrza itp.)
  • wykazują właściwości regeneracyjne (pobudzają produkcję kolagenu), ujędrniające, nawilżające.

Retinoidy w dermatologii stosuje się głównie w celu leczenia m.in.: trądziku pospolitego i różowatego, liszaja płaskiego, łuszczycy oraz w przypadku rogowacenia słonecznego. Są bardzo skuteczne, bo hamują rozwój bakterii, które odpowiadają za powstawanie zmian trądzikowych.

Należy jednak pamiętać o tym, że kurację retinoidami powinien zlecić dermatolog, bo czasem dochodzi do działań niepożądanych, np. suchości skóry, zapalenia spojówek, zaburzeń czynności wątroby czy nerek. Bezwględnym przeciwwskazaniem do stosowania retinoidów jest ciąża.