Resuscytacja

Celem resuscytacji jest podtrzymanie funkcji życiowych: krążenia, oddechu i świadomości osoby poszkodowanej. Polega na umiejętnym uciskaniu klatki piersiowej poszkodowanego na przemian z wdmuchiwaniem powietrza do jego ust. Zanim przystąpimy do resuscytacji, musimy pamiętać o wezwaniu karetki pogotowia.

Resuscytację krążeniowo-oddechową przeprowadza się, gdy doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Najczęściej główną przyczyną NZK są problemy kardiologiczne (np. zawał mięśnia sercowego, choroba wieńcowa, kardiomiopatie). Już po ok. 3 minutach po nagłym zatrzymaniu krążenia zaczyna dochodzić do nieodwracalnych zmian w mózgu, dlatego podjęcie resuscytacji jak najszybciej, zwiększa szansę na przeżycie osoby poszkodowanej i jej powrót do zdrowia.

Jak wykonać ją prawidłowo?

  • pierwszy krok to ocena przytomności osoby poszkodowanej. Należy lekko potrząsnąć ją za ramiona, zapytać, czy wszystko w porządku. Jeśli nie ma żadnej reakcji, uznajemy osobę za nieprzytomną i przechodzimy do dalszych czynności.
  • udrożniamy drogi oddechowe poszkodowanego. Kładziemy go na plecach, jedną rękę należy położyć na jego czole, drugą unosimy lekko żuchwę i odchylamy mu delikatnie głowę. Z jamy ustnej poszkodowanego usuwamy wszystkie widoczne ciała obce.
  • sprawdzamy oddech poszkodowanego. Przykładamy ucho do jego ust – w ciągu 10 sekund powinniśmy usłyszeć dwa oddechy, obserwujemy czy klatka piersiowa unosi się i opada, jeśli nie – przystępujemy do resuscytacji. Również wtedy, gdy występuje tzw. oddech agonalny (niewydolny) - są to nieregularne, pojedyncze oddechy, czasem przypominające westchnienie.
  • odsłaniamy klatkę piersiową poszkodowanego. Klękamy z boku, kładziemy nasadę jednej dłoni na środku klatki piersiowej (w okolicy mostka). Drugą dłoń kładziemy na pierwszej, splatamy palce i zaczynamy rytmicznie uciskać klatkę piersiową. Ręce powinny być wyprostowane w łokciach i ustawione prostopadle do klatki piersiowej poszkodowanego. Głębokość ucisku to 5-6 cm, a tempo i częstotliwość to co najmniej 100 uciśnięć na minutę. Po 30 uciśnięciach wykonujemy dwa oddechy ratunkowe metodą usta-usta (jeśli mamy, użyjmy specjalnej maseczki).