Repelent

Repelenty przeciwko owadom są dostępne w postaci żeli, spryskiwaczy i kremów. DEET, czyli N, N-dietyl-meta-tolumamide, to substancja znajdująca się w składzie większości preparatów odstraszających owady. Skutecznie eliminuje komary, meszki, muchy końskie, kleszcze, muchy tse-tse i inne, utrzymując przy tym swoją aktywność od 4-8 godzin. Nie wolno go jednak rozpylać w pobliżu noworodków! Czas działania repelentów zależy od stężenia DEET w preparacie – zwykle należy nanosić go na skórę co 3-4 godziny. Siła działania takiego środka zmniejsza się, gdy się spocimy lub umyjemy – pamiętamy więc wówczas o ponownym posmarowaniu ciała preparatem. Nigdy nie nanoś repelentu na zranioną lub poparzoną skórę. W przypadku małych dzieci pamiętajmy, że repelent nie może dostać się do ust – w obawie przed zlizaniem środka nie smarujmy malcom dłoni ani buzi.

Repelenty to środki odstraszające owady. Mogą składać się ze związków chemicznych lub naturalnych, np. olejków, wyciągów roślinnych.

Do naturalnych repelentów odstraszających m.in. komary zaliczyć można np. olejek eukaliptusowy, lawendowy, bergamotowy, goździkowy. Często jako repelenty wykorzystuje się również rośliny. Właściwości odstraszające owady mają np. komarzyca, mięta, bazylia, aksamitka. cebula, piołun.  

W sklepach kupić można repelenty chemiczne, dostępne w postaci kremów, sprayów, żeli itp. Najbardziej popularną substancją odstraszającą owady jest dietylotoluamid (DEET), który działa m.in. na kleszcze komary, meszki, muchy. Działa przez 4-8 godzin od momentu użycia. Uwaga! Ze względu na toksyczne działanie nie wolno używać preparatów z DEET w przypadku kobiet w ciąży i dzieci w wieku poniżej 2 lat.  

Równie skuteczne jak preparaty z DEET są środki zawierające ikarydynę. Działa ona znacznie mniej toksycznie na organizm człowieka.

Które repelenty są najskuteczniejsze?