Przewlekła niewydolność serca

Przewlekła niewydolność serca to postępujący zespół objawów, w którym dochodzi do zmniejszenia pojemności minutowej serca, przez co do tkanek doprowadzane jest mniej tlenu i składników odżywczych. Wskutek zmniejszonego rzutu serca dochodzi do zastoju krwi w krążeniu systemowym lub płucnym. Przewlekła niewydolność serca rozwija się w wyniku upośledzenia kurczliwości mięśnia komór, które powstaje na skutek choroby niedokrwiennej serca, przeciążenia komór będącego skutkiem nadciśnienia tętniczego lub wad serca oraz upośledzenia rozkurczu serca i chorób osierdzia. W zaawansowanym stadium przewlekłej niewydolności krążenia wymagane jest leczenie szpitalne.

Przewlekła niewydolność serca to postępujący zespół objawów. Jego istotą jest zmniejszenie pojemności minutowej serca, przez co do tkanek doprowadzane jest mniej tlenu i składników odżywczych. Wskutek zmniejszonego rzutu serca dochodzi do zastoju krwi w krążeniu systemowym lub płucnym.

Objawy przewlekłej niewydolności serca
W wyniku przewlekłej niewydolności serca pojawiają się:

Leczenie przewlekłej niewydolności serca
Ponieważ przewlekłej niewydolności serca zawsze wiąże się z chorobami krążenia (miażdżycą, nadciśnieniem, wieńcówką), bardzo ważne jest prawidłowe leczenie tych chorób. Dodatkowo stosuje się preparaty wzmacniające mięsień sercowy. Ważne jest także stosowanie diety niskosodowej oraz regularna aktywność fizyczna.

Jak powstrzymać przewlekłą niewydolność serca?