Pozycja boczna ustalona

Pozycję boczną ustaloną stosuje się przy zatruciach bądź porażeniach prądem, ale nie jest wskazana w przypadku urazów mechanicznych. Jest też nazywana pozycją boczną bezpieczną. Takie ułożenie poszkodowanego umożliwia mu bezpieczne odzyskanie przytomności.

Pozycja boczna ustalona to jedna z tzw. pozycji bezpiecznych. Stosuje się ją u osób nieprzytomnych, ale nie wymagających resuscytacji (takich, które samodzielnie oddychają). Dzięki tej pozycji osoba poszkodowana może swobodnie oddychać, zredukowane jest również ryzyko zachłyśnięcia. Ułożenie osoby poszkodowanej w pozycji bocznej ustalonej jest bardzo proste. Każdy jest w stanie to zrobić.

Jak ułożyć osobę poszkodowaną w pozycji bocznej ustalonej?
Jeśli ofiara leży na plecach, nogę znajdującą się bliżej osoby udzielającej pomocy należy zgiąć w kolanie. Rękę, która znajduje się dalej od nas, zginamy w łokciu i układamy poszkodowanemu na klatce piersiowej. Następnie chwytamy osobę poszkodowaną za ramię i biodro i przekręcamy w swoim kierunku, a rękę na której leży wsuwamy mu pod głowę. Udrożniamy drogi oddechowe. W tej pozycji czekamy na przyjazd karetki pogotowia, co jakiś czas sprawdzając, czy doszło do zatrzymania oddechu.

Kiedy nie wolno zastosować pozycji bocznej ustalonej?
Jeśli istnieje podejrzenie, że u osoby nieprzytomnej doszło do urazu odcinka szyjnego kręgosłupa, lepiej nie stosować tej pozycji.

Pozycja boczna ustalona - krok po kroku