Pończochy uciskowe

Pończochy uciskowe uznane są za pełnoprawną i skuteczną metodę leczenia przewlekłej niewydolności żylnej. Ucisk na nogi zmienia się w zależności od wysokości i dostosowany jest do zapotrzebowania i ciśnienia w żyłach. Pończochy uciskowe powodują przemieszczenie się krwi z żył powierzchownych do żył głębokich, co odciąża układ żylny. Zakładane na nogi, na których widać żylaki i inne objawy niewydolności żylnej w istotny sposób przyczyniają się do poprawy stanu żył, przynoszą ulgę, zmniejszają obrzęk i ułatwiają chodzenie.

Pończochy uciskowe przeznaczone są dla osób cierpiących na żylaki (przewlekłą niewydolność żylną). Można je stosować również profilaktycznie. Poprawiają ukrwienie nóg, zmniejszają obrzęki spowodowane złym krążeniem. Wywierają  tzw. dozowany ucisk  – największy jest wokół kostki i zmniejsza się stopniowo ku górze.

Pończochy uciskowe mają różne grubości. I to od nich właśnie uzależniona jest siła nacisku na żyły.

  • Pończochy o grubości 8-15 mmHg  - do stosowania w profilaktyce niewydolności żylnej.
  • Pończochy o grubości 15-20 mmHg - dla osób, którym puchną nogi, kobiet w ciąży.
  • Pończochy o grubości 20-30 mmHg - dla osób w czasie leczenia żylaków i po operacji żylaków.
  • Pończochy o grubości 30-40 mmHg - dla osób podatnych na zakrzepy.
  • Pończochy o grubości 40-50 mmHg - dla osób z poważnymi zaburzeniami krążenia krwi.
  • Pończochy o grubości 50-60 mmHg - dla osób cierpiących  na poważne obrzęki chłonne.

Czy pończochy uciskowe są skuteczne?

Ważne jest, by wybrać pończochy o odpowiednim nacisku. Im ciaśniejsze, tym lepiej chronią od bólu i obrzęków. Decydując się na nie, warto wybrać numer mniejsze, niż nosi się zazwyczaj. Ciemne - dodatkowo zamaskują żylaki. Uwaga! Żeby pończochy dobrze działały, trzeba je nosić regularnie.

Do stosowania produktów uciskowych są również przeciwwskazania. Należą do nich m.in. zaawansowana miażdżyca nóg, wypryski na nogach. 

Jak wybrać odpowiedni produkt uciskowy?