PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego)

PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego, to okres poprzedzający wystąpienie krwawienia miesiączkowego, w którym kobieta odczuwa dolegliwości fizyczne i psychiczne. Mogą to być: zmęczenie, senność, drażliwość, zmienność nastroju, niska samoocena, obniżone libido, bolesność brzucha, wzdęcia, trądzik i problemy z cerą i włosami, nadmierny apetyt i pragnienie, bóle głowy, obrzęki i zwiększenie masy ciała. Na PMS cierpi ok. 5% kobiet. Objawy PMS mogą nasilić się, jeśli kobieta rodziła. PMS jest najprawdopodobniej wywoływany zaburzeniem równowagi hormonalnej.

PMS (z ang. premenstrual syndrome), czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego, to okres poprzedzający wystąpienie krwawienia miesiączkowego, w którym kobieta odczuwa przykre dolegliwości fizyczne i psychiczne.  PMS jest najprawdopodobniej wywoływany zaburzeniem równowagi hormonalnej.

Skrajna postać PMS - PMDD. Jak się objawia?

Objawy PMS
Naukowcy opisali 150 symptomów napięcia przedmiesiączkowego. Najczęściej jednak przed okresem pojawiają się:

  • trudna do pohamowania nerwowość,
  • skłonność do płaczu,
  • ból piersi,
  • wzmożony apetyt,
  • wzdęcia lub biegunki
  • bóle głowy,
  • obrzęki.

Jak złagodzić PMS?
Jeśli zespół napięcia przedmiesiączkowego daje się bardzo we znaki, warto skonsultować się z ginekologiem. W zależności od objawów lekarz może zalecić leki przeciwbólowe, rozkurczowe, uspokajające, moczopędne.
Może również skierować pacjentkę na badania hormonalne, które pomogą  zdiagnozować, czy przyczyną dolegliwości jest rzeczywiście PMS (a nie np. depresja). Jeśli tak, a leczenie objawowe nie da rezultatów, lekarz zleci ci przyjmowanie przed miesiączką preparatów hormonalnych.
W walce z PMS sprawdzają się także zioła: wiesiołek, pokrzywa i dziurawiec.

Domowe sposoby na PMS