Pleśniawki

Jest to zakażenie grzybicze błony śluzowej jamy ustnej u noworodków.

Pleśniawka to miejscowa, powierzchowna infekcja błony śluzowej jamy ustnej. Najczęściej odpowiadają za nią  drożdżaki Candida albicans, ale nie tylko. Z badań wynika, że pleśniawki mogą wywoływać także rzadziej występujące grzyby, np. z rodziny Histoplasma, Blastomyces oraz inne grzyby oportunistyczne. Pleśniawki najczęściej dotykają małych dzieci, choć nie omijają i dorosłych.

Jak wygląda pleśniawka?
Pleśniawki to rodzaj białych lub szarawych plamek skupionych na podniebieniu, języku lub po wewnętrznych stronach policzków, tkankach dziąseł. Tego typu zmiany zwykle występują pojedynczo lub zlewają się ze sobą.Powodują ból i pieczenie. Można się nimi zarazić przez bezpośredni kontakt.

Jak szybko pozbyć się pleśniawek?

Leczenie pleśniawek
W leczeniu pleśniawek sprawdzają się preparaty o miejscowym działaniu odkażającym, np. Dezaftan, Dentosept A. Można także stosować na preparaty, które odbudowują równowagę fizjologiczną mikroflory w jamie ustnej np. Entitis (to tabletki do ssania zawierające specyficzny szczep bakterii - Streptococcus salivarius K12).
Jeśli to nie pomoże, konieczna jest wizyta u lekarza. Standardowo w takich przypadkach stosuje się działające miejscowo leki przeciwgrzybicze (np. Nystatynę).
Jeżeli problem jest mocno nasilony, niekiedy konieczne są doustne leki antygrzybicze. W rzadkich przypadkach konieczne jest pobranie wymazu i zastosowanie specjalnie dobranego antybiotyku o działaniu przeciwgrzybicznym. 

Jak wyleczyć pleśniawki u niemowlaka?