Plaster

Plaster jest rodzajem samoprzylepnego opatrunku, który stosuje się na rany. Plastry najlepiej sprawdzają się w przypadku drobnych ranek i skaleczeń, a także na odciski i obtarcia. Składają się z części przylepnej i opatrunkowej, którą stosuje się na ranę. Plastry mogą być wodoodporne, a te przeznaczone dla dzieci często pokryte są kolorowymi nadrukami.

Plaster to rodzaj samoprzylepnego opatrunku, który stosuje się na rany. Plastry najlepiej sprawdzają się w przypadku drobnych ran i skaleczeń. Nakłada się je również na odciski i otarcia. Składają się z części przylepnej (utrzymuje opatrunek) i opatrunkowej, którą stosuje się bezpośrednio na ranę.

Rodzaje plastrów
Te najprostsze służą tylko tylko zabezpieczeniu rany przed zabrudzeniami. Plastry nowej generacji mają dodatkowo właściwości lecznicze:

  • plastry hydrowłókniste, hydrokoloidowe, alginianowe, hydrożelowe - stosowane są w przypadku ran silnie sączących, służą przede wszystkim do wchłaniania wysięku przy jednoczesnym utrzymaniu wilgotnego środowiska,
  • plastry z jonami srebra  - wykorzystuje się do opatrywania ran zakażonych.

Jak przykleić plaster, żeby się nie odklejał?

Plastry specjalistyczne
W szczególnych sytuacjach sięgnąć można także po lecznicze plastry na odleżyny, na rany pooperacyjne, na oparzenia. Plastry mogą służyć także do transdermalnego podawania substancji (np. leków), np. plastry antykoncepcyjne, plastry przeciwbólowe, plastry nikotynowe.

Cała prawda o plastrach na odciski