POLECAMY

Słownik zdrowia

Sprawdź co oznaczają pojęcia medyczne. W encyklopedii zdrowia dowiesz się jakie są objawy chorób, infekcji, oraz jak się leczyć

Osteoporoza

Osteoporoza to choroba szkieletu. Kości w osteoporozie są bardzo podatne na złamania, tzw. złamania niskoenergetyczne. Osteoporoza zwykle rozwija się u kobiet po menopauzie oraz u mężczyzn w podeszłym wieku.

Na czym polega istota choroby?

Osteoporoza to choroba szkieletu charakteryzująca się niską masą oraz obniżoną jakością tkanki kostnej. Taka osłabiona przez chorobę kość jest bardzo podatna na złamania. W przebiegu osteoporozy mogą wystąpić złamania patologiczne (inaczej niskoenergetyczne) złamania, do których dochodzi w skutek nawet niewielkich urazów. W Polsce chorobę tę stwierdza się głównie u osób w starszym wieku.

Jakie są przyczyny choroby?

Osteoporoza może wystąpić w przebiegu takich chorób jak szpiczak mnogi, choroby endokrynologiczne, w tym przede wszystkim nadczynność przytarczyc, choroby nerek, przewodu pokarmowego czy wielu innych.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Pierwszym objawem osteoporozy jest najczęściej złamanie patologiczne. Może ono dotyczyć kręgów, bliższego odcinka kości udowej, często szyjki tej kości oraz dalszego odcinka kości przedramienia. Niestety bardzo często przed wystąpieniem złamania patologicznego choroba nie daje żadnych objawów i możliwa jest do stwierdzenia tylko w badaniach.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

W diagnostyce osteoporozy pierwotnej istotne są charakterystyczne cechy kości, które uwidaczniają zdjęcia radiologiczne. Inne ważne badanie to densytometria, oceniająca gęstość mineralną kości. W diagnostyce osteoporozy wtórnej jest uchwycenie przez lekarza nieprawidłowości laboratoryjnych i diagnostyka choroby pierwotnej, a przede wszystkim ocena gospodarki wapniowo-fosforanowej.

Jakie są metody leczenia?

W przypadku osteoporozy powstałej w przebiegu innych chorób oprócz objawowego leczenia tego schorzenia bardzo istotna jest terapia choroby podstawowej. Takie postępowanie chroni przed dalszym pogłębianiem się zmian w kościach.

W leczeniu osteoporozy znajdują zastosowanie: składniki diety takie jak wapń i witamina D, bisfosfoniany, modulatory receptora estrogenowego (raloksifen), i wiele innych. Niezwykle istotna jest odpowiednia dieta oraz zapobieganie upadkom. Oprócz leczenia zachowawczego z zastosowaniem odpowiedniej diety czy środków farmakologicznych, złamanie patologiczne często należy nie tylko unieruchomić, ale także zaopatrzyć chirurgicznie.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem osteoporozy zajmują się specjaliści chorób wewnętrznych oraz ortopedzi.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Należy dbać o aktywność fizyczną i uprawiać sport, zwłaszcza do 25. roku życia, kiedy rozwijają się (i mają możliwość utwardzenia się) kości. W diecie powinno się znaleźć duża wapnia i witaminy D (mleko, nabiał).