POLECAMY

Słownik zdrowia

Sprawdź co oznaczają pojęcia medyczne. W encyklopedii zdrowia dowiesz się jakie są objawy chorób, infekcji, oraz jak się leczyć

Lekarz chorób zakaźnych

Specjalista chorób zakaźnych zajmuje się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką wszelkiego rodzaju chorób wywołanych zakażeniem organizmu drobnoustrojami, takimi jak: wirusy, bakterie oraz grzyby lub chorób będących wynikiem działania toksyn wydzielanych przez te drobnoustroje. Lekarz chorób zakaźnych zajmuje się także chorobami wywoływanymi przez pasożyty. Od lekarza tej specjalizacji wymaga się również wiedzy internistycznej. Konieczna jest także szeroka wiedza z zakresu neurologii. Lekarz chorób zakaźnych w trakcie trwania specjalizacji odbywa szczegółowy staż z dziedziny dermatologii i wenerologii. Specjalista musi cały czas być na bieżąco z informacjami z dziedziny wakcynologii.

Rodzaj specjalizacji: podstawowa specjalność lekarska

Czas trwania specjalizacji: 5 lat

Jakie choroby leczy lekarz chorób zakaźnych?

Lekarz chorób zakaźnych zajmuje się diagnostyką i leczeniem:

 • zakażeń bakteryjnych, ze szczególnym uwzględnieniem chorób wywołanych przez prątki gruźlicy (mykobakteriozy), krętkowic i riketsjoz,
 •  zakażeń wirusowych, ze szczególnym uwzględnieniem chorób wywoływanych przez wirusy atakujące wątrobę,
 • zakażeń HIV i AIDS,
 • neuroinfekcji,
 • grzybic głębokich oraz układowych,
 •  chorób pasożytniczych,
 • zespołów klinicznych o różnej i mieszanej etiologii.

Lekarz chorób zakaźnych zajmuje się także leczeniem nowych chorób zakaźnych, chorób epidemicznych i pandemicznych, skutków bioterroryzmu oraz chorób tropikalnych.

Z jakimi dolegliwościami należy zwrócić się do lekarza chorób zakaźnych?

Objawy chorób zakaźnych zależą przede wszystkim od umiejscowienia zakażenia. Dlatego też do lekarza chorób zakaźnych mogą przyjść pacjenci z objawami:

 • zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych,
 • zakażenia dróg oddechowych,
 • zakażenia układu moczowego,
 • chorób wenerycznych,
 • chorób skóry,
 • zakażeń układu pokarmowego,
 • zapaleń wątroby,
 • zapalenia mięśnia sercowego lub wsierdzia,
 • obniżenia odporności.

Najczęstsze objawy świadczące o zakażeniu i aktywnej infekcji organizmu to przewlekająca się gorączka, nocne poty, żółtaczka, biegunka, kaszel, zawroty głowy, osłabienie aż do zasłabnięcia z utratą przytomności włącznie, ból w klatce piersiowej, różnego rodzaju wykwity skórne, w tym w okolicy moczowo-płciowej.

Diagnostyka specjalistyczna

Podstawą diagnostyki dla lekarza chorób zakaźnych jest diagnostyka mikrobiologiczna. Obejmuje ona badania immunologiczne, serologiczne i molekularne. Lekarz musi umieć właściwie pobrać materiał do badania i bezpiecznie dostarczyć go do laboratorium. W chorobach zakaźnych nierzadko pobiera się materiały z trudno dostępnych miejsc, a same zabiegi pobrania próbek mogą być ryzykowne dla pacjenta. Dlatego też lekarz chorób zakaźnych musi mieć specjalistyczne praktyczne umiejętności, m.in. nakłucia lędźwiowego i pobrania płynu mózgowo-rdzeniowego. Lekarz chorób zakaźnych musi umieć także ocenić zmiany w badaniach obrazowych (RTG, TK, MRI) w przebiegu zakażeń układu oddechowego, pokarmowego, moczowego i nerwowego.

Czy potrzebne jest skierowanie do lekarza chorób zakaźnych?

Do specjalisty od chorób zakaźnych potrzebne jest skierowanie, z wyjątkiem osób zakażonych wirusem HIV i chorych na gruźlicę.

Objaśnienia:

Wakcynologia – dziedzina medycyny zajmująca się badaniem i przeprowadzaniem szczepień ochronnych.

Neuroinfekcja – zakażenie ośrodkowego układu nerwowego (mózg, rdzeń kręgowy, opony mózgowo-rdzeniowe).

Badania molekularne – badania zakażenia drobnoustrojami na podstawie obecności ich materiału genetycznego w pobieranych próbkach.

Badania serologiczne – badania zakażenia drobnoustrojami na podstawie obecności odpowiedzi układu immunologicznego osoby zarażonej.

RTG – badanie rentgenowskie

MRI – badanie rezonansem magnetycznym

TK – tomografia komputerowa

USG – badanie ultrasonograficzne


Chcesz wiedzieć więcej na temat chorób zakaźnych? Czytaj artykuły w serwisie Choroby zakaźne.

Chcesz porozmawiać o swoich problemach? Wejdź na forum commed.polki.pl.

Szukasz lekarza? Skorzystaj z wyszukiwarki na rynekmedyczne.polki.pl.